بزرگترین غار دست‌کند ایران کجاست؟

0
331

ایران کشور زیبایی‌هاست و دارای طبیعتی بسیار بکر و منحصر بفرد است؛ به‌طوری که در هر شهر و روستا زیبایی‌هایی چشم‌نواز شما را به عمق رویا خواهد برد. هرمنطقه از این مرز و بوم زیبایی وصف ناپذیری دارد. غار کرفتو در سینه‌ی یک رشته کـوه آهکی در شمال دره‌ای عمیق قرار گرفته است. غار کَرَفتو غاری است که در ۷۰ کیلومتری شمال‌غرب شهر دیواندره در استان کردستان ایران قرار گرفته ‌است. در این غار، آثار متعددی از پناگاه‌ها و دخمه‌ها و حفره‌هایی دیده می‌شوند که در کنار غار اصلی قرار دارند.

RTfPl77XNZSeM6Rm3J7Bnc8uW0S32pjdkYiWKMWP

 موقعیت غار به گونه‌ای است که به طور کلی بادگیر نیست و در زمستان دامنه‌ی جنوبی را نمی پوشاند، در حالی‌که ۵۰۰ متر دورتر و در جنوب شرقی غار، بادگیر بوده و برف آن را می پوشاند. در سوی دیگر دره، کوه دیگری وجود دارد که به علت شکل طبیعی آن، مردم به آن سه دختران می‌گویند.

mSIoZv6midcSUrzcuq81DjSCGhZr15BxfzCY1qOV

دو چشمه، در پایین غار قرار دارند که با جوشیدن آبی گوارا از قلب زمین، زندگی را در این محل، ممکن کرده و سال ها در اختیار انسان‌های غارنشین بوده‌اند. احتمالا این غار مدتی مورد سکونت سلوکیان بوده است که پس از فتوحات مهرداد دوم اشکانی رو به غرب در حال حرکت بودند.

mwOcWsWfBMT1eFjPvVu6iCTqOh2MRECcWpq0LfW4

ستون فقرات اصلی غار، قریب به ۷۵۰ متر است و در آن دالان‌ها و اتاق‌های متعددی وجود دارد و نقشه‌ی آن تاکنون تهیه نشده است. برخی دالان‌ها سقف‌های بلندی دارند و برخی دیگر را باید سینه خیز رد کرد. افسانه‌های زیادی در مورد این غار نقل شده است. آثار به دست آمده در این غار از دوره‌ی پیش از تاریخ تا دوران اسلامی شناسایی شده است. این غار را کسانی در روزهایی دور با دستان خود حفر کرده‌اند که هنوز شناسایی نشده‌اند. به نظر شما چنین بناهای عظیم انسان‌سازی چه نشانه‌ای با خود به همراه دارند؟

منبع؛ لست سکند