بریتانیا یک ناو جنگی دیگر به آب‌های خلیج فارس می‌فرستد

0
109

دولت بریتانیا اعلام کرده است که با هدف حضور بیشتر در ماموریت تامین امنیت تردد کشتی‌ها، یک ناو جنگی دیگر روانه آب‌های خلیج فارس خواهد کرد. نفتکش بریتانیایی “استینا ایمپرو” همچنان در توقیف سپاه پاسداران است.

ماموریت دریایی تامین امنیت تردد نفتکش‌ها در آب‌های خلیج فارس و به‌ویژه در تنگه هرمز تحت فرماندهی نیروی دریایی آمریکا در حال شکل‌گیری است. مقامات آمریکایی از اعلام آمادگی ۳۰ کشور برای مشارکت در این ناوگان بین‌المللی دریایی خبر داده‌اند. اکنون گفته می‌شود که بریتانیا نیز بر حضور نظامی خود در آب‌های خلیج فارس خواهد افزود.

خبرگزاری رویترز غروب شنبه دوم شهریور (۲۴ اوت) با انتشار گزارشی از لندن خبر از اعزام یک ناو جنگی دیگر توسط بریتانیا به آب‌های خلیج فارس داد.

گفته می‌شود تقویت حضور نظامی بریتانیا در آب‌های خلیج فارس با هدف تامین امنیت کشتیرانی در این منطقه صورت می‌گیرد. خبر اعزام این ناو جنگی از سوی وزیر دفاع بریتانیا اعلام شده است.

اعزام این ناو جنگی از سوی بریتانیا نیز در واکنش به توقیف نفتکش بریتانیایی “استینا ایمپرو” توسط سپاه پاسداران است.

از سوی دیگر کشتی بریتانیایی همچنان در توقیف جمهوری اسلامی است. نیروی دریایی سپاه روز ۱۹ ژوئیه نفتکش بریتانیایی را توقیف کرده بود. گفته می‌شود که توقیف این نفتکش در واکنش به توقیف نفتکش ایرانی “گریس ۱” توسط نیروی دریایی جبل الطارق و در همراهی با نیروی دریایی بریتانیا صورت گرفته است. ایران ارتباط این دو واقعه را تکذیب می‌کند.

اعزام سومین ناو جنگی به خلیج فارس

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا اعلام کرده است که ناو جنگی جدیدی که توسط بریتانیا روانه آب‌های خلیج فارس می‌شود، “اچ‌ام‌اس دیفندر” نام دارد. قرار است این ناو جایگزین ناو جنگی “اچ‌ام‌اس دونکان” شود.

ناو جنگی “اچ‌ام‌اس دونکان” روز ۱۲ اوت و در واکنش به توقیف نفتکش “استینا ایمپرو” راهی آب‌های خلیج فارس شده بود.

به گزارش دویچه وله؛ ناو جنگی “اچ‌ام‌اس کنت” نیز در آب‌های خلیج فارس مستقر شده است. وزیر دفاع بریتانیا اعلام کرده است که این کشور آماده است در هر کجای دنیا که کشتیرانی آزاد به مخاطره افتد، وارد عمل شود.