برگزاری مراسم چهلم قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی

0
210

مراسم چهلم قربانیان ساقط کردن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران جمهوری اسلامی روز دوشنبه در دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف و علم و صنعت برگزار شد.

مطابق تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده، ده‌ها تن از دانشجویان دانشگاه تهران، صنعتی شریف و علم و صنعت روز دوشنبه و هم‌زمان با چهلمین روز کشته شدن ۱۷۶ سرنشین پرواز ۷۵۲ هواپیمای اوکراین که با شلیک دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران رخ داد، دست به تجمع اعتراضی زدند.

در جریان این تجمع‌ها دانشجویان سه دانشگاه واقع در شهر تهران ضمن گرامیداشت یاد جانباختگان سانحه ساقط کردن هواپیمای بوئینگ عازم کی‌یف، پایتخت اوکراین، توسط سپاه پاسداران، نسبت به برخوردهای امنیتی اخیر با فعالان دانشجویی، شرایط اقتصادی کشور و آن چه ضعف‌های مدیریتی نهادهای مختلف حاکمیت جمهوری اسلامی عنوان شد، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

دانشجویان معترض همچنین خواستار پاسخگویی مقام‌های ارشد حکومتی در مقابل کشتار معترضان اعتراض‌های سراسری آبان‌ماه گذشته شدند و با سر دادن شعارهایی از کارآمدی نظام انتخابات برای انجام اصلاحات در ایران ابراز ناامیدی کردند.

طی هفته‌های گذشته و با نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات مجلس جمهوری اسلامی، تعدادی از دانشجویان منتقد حکومت از جمله بهاره هدایت بازداشت‌ شده‌اند.

تجمع‌های دانشجویی از روز یکشنبه و با عنوان محوری «غلط کردید، اشتباه کردید!» از دانشگاه امیرکبیر تهران آغاز شده است.

به گزارش یورونیوز؛ عنوان این رشته تجمع‌ها از واکنش علی خامنه‌ای، رهبر فعلی و رئیس جمهور دولت جمهوری اسلامی در واکنش به ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران توسط نیروی دریایی آمریکا در سال ۱۳۶۷ برگرفته شده که از اعلام خطای ارتش ایالات متحده را غیرقابل پذیرش خوانده بود.