برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی تمام خطوط قرمز را رد کرده است

0
216

نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه گفت جمهوری اسلامی در برنامه هسته‌ای خود از «تمام خطوط قرمز» عبور کرده ولی اسرائیل به جمهوری اسلامی اجازه نخواهد داد که به سلاح هسته‌ای دست یابد.

نفتالی بنت که روز دوشنبه و نزدیک به ۱۰۰ روز پس از ادای سوگند به عنوان نخست وزیر جدید اسرائیل برای نخستین بار در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می‌کرد، جمهوری اسلامی را مسئول تامین بودجه، آموزش و مسلح‌سازی گروه‌هایی دانست که به تعبیر او به دنبال تسلط بر خاورمیانه و گسترش اسلام رادیکال در سراسر جهان و نیز نابودی اسرائیل هستند.

نخست وزیر اسرائیل همچنین گفت که جمهوری اسلامی می‌کوشد با گسترش حضور خود در لبنان، عراق، سوریه، یمن و غزه و هر جای دیگری بر منطقه مسلط شود.

آقای بنت همچنین با هشدار در خصوص این که برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی «همچون آستانه تحمل اسرائیل به نقطه حساسی رسیده است»، تاکید کرد که جمهوری اسلامی از تمامی خطوط قرمز عبور کرده و حتی بازرسی‌های بین‌المللی را نیز نادیده گرفته است. او در ادامه سخنان خود مدعی شد که جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر با «یک جهش بزرگ» در برنامه هسته‌ای خود و نیز در توانایی غنی‌سازی اورانیوم با درجه مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته‌ای رسیده است.

یورونیوز نوشت؛ آقای بنت سپس با کنایه خطاب به حامیان دیپلماسی در مواجهه با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی گفت: «کلمات مانع چرخش سانتریفیوژها نمی‌شوند.»