برنامه ریزی جمهوری اسلامی برای انتقام از مقامات آمریکایی

0
226

اَوریل هِینز، مدیر اطلاعات ملی آمریکا می‌گوید که جمهوری اسلامی همچنان در حال برنامه‌ریزی برای قتل مقامات آمریکایی است که در کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران در جریان حمله پهپادی سال 2020 در بغداد دست داشتند.

هینز در جریان جلسه استماع روز سه‌شنبه در برابر «کمیته نیروهای مسلح» سنا شهادت داد که جمهوری اسلامی کماکان به دنبال انتقام گرفتن از مقامات ارشد دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکاست.

در جریان این جلسه، مایک راندز، سناتور جمهوری‌خواه داکوتای جنوبی به گزارش‌های اخیر رسانه‌های اسرائیلی اشاره کرد مبنی بر اینکه سازمان امنیت خارجی اسرائیل «موساد» یک عضو نیروی قدس سپاه را بازجویی کرده است، و اینکه این فرد اعتراف کرده که در حال طراحی ترور یک ژنرال آمریکایی در آلمان، یک دیپلمات اسرائیلی در ترکیه، و یک روزنامه نگار فرانسوی بوده است.

هینز در پاسخ گفت که می‌تواند در این باره در یک جلسه محرمانه «پشت درهای بسته» اطلاعات دقیق‌تری به راندز ارائه کند، و اشاره کرد بخش بزرگی از انگیزه جمهوری اسلامی برای طراحی این ترورها به تلاش‌های آنها برای گرفتن انتقام قتل قاسم سلیمانی برمی‌گردد، و تاکید کرد به نظر او بازداشتن جمهوری اسلامی از اقدام در این زمینه «کاری چالش‌برانگیز» است.

العربیه به نقل از اخبار نظامی آمریکا نوشت، اظهارات هینز بازتاب‌دهنده مفاد گزارش ارزیابی تهدید سالانه سازمان اطلاعات ملی آمریکاست که در ماه مارس منتشر شد. این گزارش به طور سالانه تهدیدهای علیه ایالات متحده از سوی نیروهای متخاصم از جمله جمهوری اسلامی، روسیه، چین، و سایر بازیگران را ارزیابی می‌کند.

بر اساس این ارزیابی: «جمهوری اسلامی طی یک دهه اخیر به دنبال توسعه شبکه‌های متعدد در داخل خاک آمریکا بوده است. نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در عراق و سوریه و احتمالا سایر مناطق و کشورها، علیه پرسنل و شهروندان آمریکایی حملاتی انجام خواهند داد.»

طبق برخی گزارش‌ها، دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا چندین مرتبه به مقامات جمهوری اسلامی پیشنهاد لغو تحریم‌ها علیه ایران را داده است، مبنی بر این شرط که جمهوری اسلامی دست از انتقام‌جویی به خاطر قتل سلیمانی بردارد. با این حال، فرماندهان سپاه پاسداران بارها این پیشنهاد آمریکا را رد کرده و آن را «خیالی خام» خوانده‌اند.