برلین: حملات سایبری جمهوری اسلامی به سامانه‌های آلمانی به شدت افزایش یافته است

0
260

وزیر کشور آلمان روز سه شنبه در تشریح جدیدترین گزارش آژانس اطلاعاتی داخلی آن کشور، از جمهوری اسلامی به عنوان آخرین قدرتی که حملات سایبری علیه سامانه‌های کامپیوتری آلمان را هدف قرار می‌دهد، نام برد و گفت برلین در اندیشه قوانینی است که بتواند بطور فعال به حملات سایبری پاسخ دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هورست زهوفر با اشاره به حملات سایبری جمهوری اسلامی، روسیه و چین علیه کشورش گفت، آژانس اطلاعات داخلی آلمان باید این توان را داشته باشد که نه تنها حملات سایبری را ردیابی و آنها را خنثی یا اثرات شان را پاکسازی کند، بلکه باید قابلیت اقدام متقابل را نیز داشته باشد.

در این گزارش جدید دستگاه اطلاعاتی آلمان، که در یک نشست خبری رسما به اطلاع عمومی رسید، گفته می‌شود حملات سایبری که منشا آنها احتمالا از داخل ایران است، از سال ۲۰۱۴ میلادی به این طرف در حال افزایش بوده و به ویژه در سال گذشته، ۲۰۱۷، تعداد آنها به شدت بیشتر شده است.

افزایش حملات سایبری با منشا احتمالی جمهوری اسلامی در سال گذشته میلادی، همزمان با تلاش آلمان و دیگر شرکای اروپایی آن – یعنی فرانسه و بریتانیا – برای نجات توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بین شش قدرت جهانی و جمهوری اسلامی، پس از اعلام رئیس جمهوری آمریکا به خروج از آن، صورت می‌گیرد.

برلین با وجود آن که از توافق حمایت می‌کند، اما از برنامه موشکی جمهوری اسلامی و فعالیت‌های جمهوری اسلامی در خاور میانه، و همچنین عملیات جاسوسی تهران در اروپا، انتقاد و ابراز نگرانی کرده است. اخیرا یک دیپلمات جمهوری اسلامی در آلمان به دلیل دست داشتن در یک توطئه تروریستی بازداشت شد.

وزارت خارجه آلمان پیشتر در ماه ژانویه (اواسط دی ماه ۱۳۹۶) سفیر جمهوری اسلامی در برلین را احضار و به جاسوسی تهران از افراد و گروه‌هایی که با اسرائیل ارتباط نزدیک دارند اعتراض کرد و گفت چنین فعالیت‌هایی نقض قوانین آلمان است و انجام آنها به هیچ وجه برای برلین قابل قبول نیست.

به گزارش صدای آمریکا؛ بر اساس گزارش آژانس اطلاعات داخلی آلمان (BfV)، همزمان با رشد مالکیت شرکت‌های فناوری آلمانی توسط چینی‌ها، حجم حملات سایبری چین علیه آلمان نیز در حال کم شدن است؛ که به گفته هانس گئورگ ماسن رئیس آژانس، لازم است تبعات این موضوع تحت بررسی قرار بگیرد.