برت مک‌گورک:در صورت شکست دیپلماسی با جمهوری اسلامی آماده در پیش گرفتن سایر گزینه‌ها هستیم

0
157

برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، روز یکشنبه ٣٠ آبان در سخنانی در نشست امنیتی موسوم به «دیالوگ منامه» در بحرین، به طور مفصل به مساله جمهوری اسلامی پرداخت.

آقای مک‌گورک که در پنلی با عنوان «شبه‌نظامیان، موشک‌ها، و منع گسترش [جنگ‌افزارهای] هسته‌ای» شرکت کرده بود، گفت، نقطه اشتراک هر سه بخش عنوان پنل، جمهوری اسلامی است.

وی افزود: «این‌ها ابزارهای جمهوری اسلامی برای گسترش قدرت و تهدید دوستان [آمریکا] در این منطقه و پرسنل خود ما هستند.»

این دیپلمات آمریکایی در ادامه گفت که بر اساس تجربه و تحلیل‌های انجام‌شده، «فرض کابینه پرزیدنت بایدن از همان ابتدا این بوده که جمهوری اسلامی دشمن است و فعلا نیز به همین وضع باقی خواهد ماند.»

وی اظهار داشت ایالات متحده برای رسیدگی به هر سه مشکل «شبه‌نظامیان، موشک‌ها، و منع گسترش [جنگ‌افزارهای] هسته‌ای» از دیپلماسی حمایت و استقبال کامل می‌کند.

برت‌مک‌گورک در ادامه گفت: «ما از آرزوی مردم ایران برای داشتن یک حکومت مسئول، همانطور که در روزهای گذشته در اصفهان دیدیم، حمایت می‌کنیم.»

وی در ارتباط با رویکرد ایالات متحده در قبال جمهوری اسلامی افزود بازدارندگی، دیپلماسی، و تنش‌زدایی سه محور اصلی آن هستند.

صدای آمریکا نوشت؛ آقای مک‌گورک ضمن ابراز نگرانی عمیق از شدت‌گرفتن برنامه هسته‌ای ایران از زمان روی کار آمدن دولت جدید، تاکید کرد که ایالات متحده از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای جلوگیری خواهد کرد. وی گفت: «پرزیدنت بایدن گفته که ما به دیپلماسی متعهد هستیم. اما در صورت شکست دیپلماسی، آماده در پیش گرفتن سایر گزینه‌ها هستیم.»

هماهنگ‌کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر تعهد ایالات متحده به تقویت دوستان و شرکایش در برابر تهدیدهای موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی، ابراز امیدواری کرد افزایش تعامل میان جمهوری اسلامی و دولت‌های عرب حاشیه خلیج فارس باعث کاهش تنش‌ها و خطر اشتباه محاسباتی و نهایتا کاهش خطر درگیری‌های جدید شود.

برت مک‌گورک همچنین در ارتباط با راهبرد دولت پرزیدنت بایدن در خاورمیانه گفت: «ما از سال ۱۹۴۶ اینجا بوده‌ایم و جایی نمی‌رویم. اگر آزموده شویم، از مردم خود دفاع خواهیم کرد و این از جمله از طریق نیروی نظامی در هر زمان که لازم باشد، خواهد بود. و چنان چه از قوه قهریه استفاده کنیم، آماده هستیم قاطعانه این کار را بکنیم.»

وی تهدید کرد که پاسخ ایالات متحده در قالب معاوضه آتش «این در برابر آن» با گروه‌های نیابتی مورد پشتیبانی جمهوری اسلامی نخواهد بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید