برایان هوک: تحریم جمهوری اسلامی شرکت‌های همکار با ساز و کار ویژه مالی اروپا را تهدید می کند

0
192

برایان هوک، رئیس گروه اقدام جمهوری اسلامی در وزارت خارجه آمریکا، روز پنجشنبه هشدار داد بانک ها و شرکت های اروپایی که با یک ساز و کار ویژه مالی اتحادیه اروپا برای تجارت با ایران همکاری کنند، ممکن است تحت تهدید تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی قرار بگیرند.

به گزارش رویترز، هوک در یک کنفرانس مطبوعاتی تلفنی به خبرنگاران گفت بانک ها و شرکت های اروپایی بدانند که آمریکا تحریم ها علیه «رژیم وحشی و خشن» را به شدت اجرا خواهد کرد.

آقای هوک گفت هر شرکت عمده اروپایی همیشه بازار آمریکا را به بازار معامله با دولت جمهوری اسلامی ترجیح خواهد داد.

ایجاد ساز و کار ویژه مالی (اس پی وی) برای ادامه تجارت با دولت جمهوری اسلامی، یکی از تلاش های اتحادیه اروپا برای نجات توافق هسته ای قدرت های جهانی با جمهوری اسلامی (برجام) است که سال ۲۰۱۵ و در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما در آمریکا، حاصل شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ماه مه سال جاری میلادی اعلام کرد ایالات متحده از برجام خارج می شود و تحریم ها علیه جمهوری اسلامی را باز می گرداند. مقامات آمریکایی گفته اند تحریم ها ممکن است تشدید شود.

جمهوری اسلامی می گوید اگر اتحادیه اروپا نتواند منافع اقتصادی برجام برای جمهوری اسلامی را حفظ کند، از این توافق خارج خواهد شد.

اتحادیه اروپا مایل بود که ساز و کار ویژه مالی برای ادامه تجارت و نقل و انتقالات مالی با جمهوری اسلامی در ماه جاری برقرار شود اما تاکنون هیچ کشوری پیشنهاد میزبانی آن را در اروپا نپذیرفته است. پیشتر اتریش اعلام کرده بود که حاضر نیست میزبان چنین ساز و کاری باشد.

به گزارش صدای آمریکا؛ هوک با انتقاد از تلاش های اروپا برای دور زدن تحریم ها علیه جمهوری اسلامی، بار دیگر هشدار داد که اقدام اتحادیه اروپا «علامتی غلط در زمانی غلط» می فرستد.