برایان هوک: تجارت با رژیم جمهوری اسلامی می‌تواند «تأمین مالی تروریسم» باشد

0
178

برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور جمهوری اسلامی روز دوشنبه هشدار داد که تجارت با جمهوری اسلامی می‌تواند به معنای تامین مالی تروریسم باشد.

وزارت خارجه ایالات متحده در پیامی در توئیتر به نقل از آقای هوک نوشت: «وقتی شرکت‌ها با رژیم جمهوری اسلامی تجارت می‌کنند، احتمال دارد تروریسم را، شاید در خاک خود، تامین مالی ‌کنند.»

در ادامه این پیام آمده است: «هدف تحریم‌های ما محروم کردن رژیم از توانایی صدور تروریسم است. ما در مورد دور زدن تحریم‌ها هوشیاریم و منعی برای توقف آن نخواهیم داشت.»

دولت آمریکا اردیبهشت ماه اعلام کرد که ایران با ادامه برنامه موشکی و رفتار بی‌ثبات کننده خود در منطقه روح برجام را نقض می‌کند و از این رو واشنگتن از آن خارج می‌شود.

به دنبال خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای تیر ۱۳۹۴، تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی که پس از اجرای توافق لغو شده بودند، بار دیگر – در دو مرحله – به اجرا در آمدند.

در نقل قول وزارت خارجه آمریکا از رئیس «گروه اقدام جمهوری اسلامی» به شرکت یا کشور خاصی اشاره نشده است، اما همزمان با سفر وزیر خارجه بریتانیا به تهران منتشر می‌شود.

جرمی هانت وزیر خارجه جدید بریتانیا پیشتر در روز دوشنبه برای یک سفر یک روزه و گفت‌وگو با مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی – از جمله درباره برجام – وارد پایتخت ایران شد.

بریتانیا، فرانسه و آلمان – سه قدرت اروپایی طرف توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی، با خروج آمریکا از برجام موافق نیستند و در این مدت تلاش کرده‌اند آن را حفظ کنند.

برایان هوک روز پنجشنبه تاکید کرد آمریکا همه شریان‌های مالی جمهوری اسلامی برای تأمین بودجه حماس و حزب الله، و توسعه برنامه موشکی و تهدید ثبات منطقه را هدف قرار می‌دهد.

به گزارش صدای آمریکا؛ وی پیشتر هشدار داده بود که بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی در صورت همکاری با تدابیر ویژه اروپا برای تجارت با جمهوری اسلامی، ممکن است تحت تحریم‌های آمریکا قرار بگیرند.