برایان هوک: آمریکا آماده مذاکره با جمهوری اسلامی برای یک توافق جدید و بهتر به جای برجام است

0
196

برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران می گوید هدف فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی، بازگرداندن جمهوری اسلامی به میز مذاکره است و آمریکا آماده است در صورت تمایل جمهوری اسلامی برای مذاکره، آن را در قالب یک پیمان جدید به تصویب کنگره آمریکا برساند.

برایان هوک دوشنبه شب با تلویزیون الحره که مانند صدای آمریکا زیرنظر آژانس رسانه‌های جهانی ایالات متحده اداره می‌شود، گفتگو کرد. این دیپلمات ارشد آمریکا با اشاره به تصمیم روز دوشنبه دولت آمریکا برای لغو معافیت خرید نفت از جمهوری اسلامی برای چند کشور باقیمانده، گفت: هدف از تصمیم ما این است که مانع استفاده رژیم جمهوری اسلامی از درآمد نفتی‌اش برای تامین مالی سیاست خارجی خود در جنگ‌های نیابتی و تجاوزات خود با توسعه برنامه موشکی در منطقه شود. در ماههای گذشته ما بیش از ده میلیارد دلار از درآمد نفتی جمهوری اسلامی را کاهش دادیم و اکنون تصمیم گرفته ایم که دیگر هیچ معافیتی به کشورها برای خرید نفت از جمهوری اسلامی ندهیم. این تصمیم جمهوری اسلامی است که شبیه یک کشور عادی رفتار کند یا به اقدامات خود ادامه دهد و شاهد سقوط اقتصادش باشد.

آقای هوک فشارهای یکسال اخیر علیه جمهوری اسلامی را موثر دانست و به عنوان مثال به حزب الله لبنان اشاره کرد که به خاطر محدود شدن منابع مالی جمهوری اسلامی، این گروه پول کمتری از تهران گرفته است. وی گفت: تاثیر فشارها را قبلا دیده ایم و ماه گذشته رهبر حزب الله در یک سخنرانی عمومی خواستار کمک و اعانه حامیانش شد.

هفتاد درصد بودجه حزب الله توسط جمهوری اسلامی تامین می شود. اخیرا نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که چون جمهوری اسلامی دیگر منابع مالی قبلی را ندارد، بسیاری از گماشتگان جمهوری اسلامی در سوریه و لبنان از کاهش منابع رنج می برند.

نماینده ویژه آمریکا در امور جمهوری اسلامی به خواسته ایالات متحده از جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: یکسال پیش وزیر خارجه آمریکا ۱۲ خواسته مطرح کرد که معقول هستند. ما سعی داریم یک اجماع جهانی را احیا کنیم که از جمهوری اسلامی می‌خواهد به جای یک دولت انقلابی، شبیه یک کشور عادی رفتار کند. اگر آنها می‌خواهند به میز مذاکره باز گردند، این خوب است. ما می‌خواهیم به یک توافق جدید و بهتر برای جایگزینی با توافق هسته ای (برجام) برسیم. ما باید توافقی انجام بدهیم که برنامه هسته‌ای را دربر بگیرد، برنامه موشکی جمهوری اسلامی را مهار کند و به بازداشت خودسرانه شهروندان آمریکایی پایان دهد. ما امیدوار هستیم که این توافق جدید را در قالب یک پیمان در سنا به تصویب برسانیم.

آقای هوک در بخش دیگری از این گفتگو درباره ایده به صفر رساندن فروش نفت جمهوری اسلامی توضیح داد که این ایده را یکسال پیش وزیر خارجه آمریکا مطرح کرد و همراهی مشاوران امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا را داشت.

به گزارش صدای آمریکا؛ وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال واکنش نظامی جمهوری اسلامی به تصمیم آمریکا نیز گفت جمهوری اسلامی قبل هشدار دریافت کرده اند که اگر آسیبی برسانند و قصدی برای حمله به آمریکایی ها داشته باشند، باید انتظار عواقب شدید آن را داشته باشند.