با وجود آزادی موصل، شبه نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی همچنان در شهر باقی مانده اند

0
291

در عراق شبه نظامیان شیعه مورد حمایت جمهوری اسلامی موسوم به «حشد شعبی» به رغم اعلام رسمی آزاد شدن موصل از اشغال داعش، کماکان درآنجا باقی مانده اند. آنها می گویند ماندنشان برای کمک به بازسازی و ایجاد ثبات در این دومین شهر بزرگ عراق است.

کار بازسازی و احیا و بازگشت شهروندانی که تمامی هستی خود را طی سه سال تسلط افراط‌گرایان داعش از دست داده اند، به اندازۀ آزادسازی آن چالش بزرگی در برابر دولت و مردم عراق خواهد بود.

با اینکه جنگ در موصل سرانجام پس از ۸ ماه مبارزه و با هماهنگی نیروهای مسلح عراق، پشتیبانی هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا، و شبه نظامیان شیعه مورد حمایت جمهوری اسلامی موسوم به «حشد شعبی» به پایان رسیده، شبه نظامیان این گروه همچنان در موصل مستقر هستند.

شبه نظامیان حشد شعبی می گویند برای کمک به بازسازی شهر در موصل مانده اند نه برای بهره برداری به نفع خود یا ایجاد تفرقۀ مذهبی.

با آزاد شدن شهر موصل از دست پیکارجویان داعش، بمبگذاران انتحاری این گروه هنوز ممکن است در نقاط مختلف شهر و یا در حفره‌هایی که در زمین ایجاد کرده اند مخفی شده باشند، در نتیجه نخستین الویت، حفظ امنیت شهروندانی است که به تدریج در حال بازگشت به موصل هستند. اما شناسایی خانه هایی که اکنون با خاک یکسان شده اند کار آسانی نیست.

به گزارش صدای آمریکا؛ همزمان با آنچه در موصل می گذرد، پایتخت عراق این روزها همچنان شاهد جشن نیروهای مسلح به مناسبت شکست داعش در جنگ موصل است. در همین حال روز شنبه فارغ التحصیلان جدید آکادمی پلیس عراق نیز با حضور وزیر کشور و چند تن دیگر از مقام های بلند پایۀ عراق به جمع نیروهای مسلح آن کشور پیوستند.