با لغو حکم اعدام سهیل عربی، او به هفت سال و نیم زندان و دو سال تحقیقات مذهبی محکوم شد

0
126

یک منبع آگاه به وضعیت پرونده سهیل عربی، زندانی محکوم به اعدامی که چندی پیش دیوان عالی کشور حکم اعدام او را نقض و برای بررسی مجدد به شعبه هم عرض فرستاد گفت با حذف اتهام سب النبی، این زندانی به هفت سال و نیم زندان و دو سال تحقیقات مذهبی برای اثبات پشیمانی خود (مجازات جایگزین برای اعدام) محکوم شده است.

این منبع همچنین گفت که هنوز حکم دادگاه به وکلای او ابلاغ نشده اما آنها به صورت شفاهی از متن حکم مطلع شده اند. این مبنع با اظهار خوشحالی از حذف حکم اعدام این زندانی برای همیشه گفت: «مطلع شدیم که شعبه دهم دادگاه کیفری استان تهران اتهام سب النبی و در نتیجه حکم اعدام را برای همیشه از پرونده حذف کرده و آقای عربی را به هفت سال و نیم حبس و دو سال تحقیقات مذهبی برای اثبات پشیمانی محکوم کرده است.»

این منبع همچنین اشاره کرد که پس از ابلاغ حکم به وکلا، آنها مجددا درخواست تجدید نظر را برای حکم خواهند داد چون معتقدند آقای عربی کمتر از این مدت باید در زندان بماند.

این منبع آگاه در توضیح بیشتر حکم تحقیقات مذهبی به کمپین گفت: «آقای عربی در طول دو سال موظف است ۱۳ جلد کتاب در حوزه دین شناسی، مذهب شناسی و رفع شبهات دینی را بخواند و از بخش های هر کتاب خلاصه ای تهیه کند. همین طور باید در تماس با موسسه «راه حق» و پژوهشکده امام خمینی قرار بگیرد و پرسش های خود را مطرح کند. او به عنوان تکلیف هر ماه تمام پرسش ها، پاسخ ها و خلاصه کتاب هایش را باید به دادگاه ارائه کند.»

 سهیل عربی، ۳۱ ساله در آبان ماه ۱۳۹۲ توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت شد. او به اتهام سب النبی (توهین به پیامبر) از طریق نوشته هایش در فیسبوک از سوی شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد. پس از آن وکلای او درخواست تجدید نظر را به شعبه ۳۴ دیوان عالی کشور فرستادند. این شعبه اتهام سب النبی را با توجه به دفاعیات وکلا و متهم رد کرد و برای بررسی مجدد پرونده را به شعبه هم عرض (شعبه دهم دادگاه کیفری استان تهران) فرستاد.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان از کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران؛ دادگاه او در شعبه دهم دادگاه کیفری استان تهران روز ۱۵ شهریور ماه برگزار شد و متهم و وکلای او مجددا از اتهام سب النبی دفاع کردند. مبنای اتهام سب النبی این زندانی نوشته هایش در فیسبوک بود. یک منبع مطلع در گفتگویی با کمپین گفته بود: «سهیل هشت صفحه فیسبوک به نام های مختلف داشت که به دلیل نوشته هایش در آن صفحات متهم به توهین به ائمه اطهار و پیامبر شده است. یکی از صفحات فیسبوکش به نام «فیسبوک الدین فشارکی» بود. خودش اتهامش را پذیرفته است اما در تمام مراحل گفته که بدون فکر و در شرایط نامناسب روحی مطالب را نوشته است.»

مطلب قبلیرمان مشهور آگاتا کریستی سوژه یک اقتباس سینمایی
مطلب بعدیبه گفتۀ زنجانی شرکت نفت ایران ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار پول “گم شده” را دریافت کرده است
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...