با فناوری چاپ سه بعدی؛ بزرگترین موتور جهان روی هواپیمای بوئینگ نصب شد

0
248

بوئینگ بزرگترین موتور فن جت را روی بزرگترین هواپیمای دو موتوره جهان نصب کرده که قطعات این موتور با پرینتر سه بعدی ساخته شده اند.

شرکت هواپیماسازی بوئینگ بزرگترین موتور فن جت را در بزرگترین هواپیمای دو موتور جهان یعنی ۷۷۷X نصب کرده است. تصاویر منتشر شده نمونه اولیه این هواپیما را در واحد رنگتون واقع در واشنگتن نشان می دهد که مجهز به موتور General Electric GE۹X است. این هواپیما در ۲۰۱۹ میلادی به طور آزمایشی پرواز می کند.

نمونه اولیه بویینگ ۷۷۷X از سال ۲۰۱۷ میلادی در حال ساخت است. این شرکت تصمیم دارد دو نسخه از این هواپیمای دو موتوره با بدنه پهن را بسازد. قرار است این موتور با توجه به فناوری و نوآوری های بویینگ ۷۷۷ و ۷۸۷ Dreamliner ساخته شود. این هواپیما می تواند در مسیرهای بین قاره ای مانند نیویورک به سنگاپور فعالیت کند.

قیمت پایه این هواپیما از ۳۵۰ میلیون دلار  شروع می شود و نسخه های ۸-۷۷۷ و ۹-۷۷۷ می توانند ۱۶۱۱۰ کیلومتر را طی کنند. همچنین گنجایش هواپیما بین ۳۵۰ تا ۴۲۶ مسافر است.  طول بال هواپیما نیز ۷۲ متر اعلام شده است.

به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، این هواپیما با دو موتور توربوفن جتGE۹X  پرواز می کند. تیغه های فن وقاب آن با پرینتر سه بعدی ساخته می شود و به این ترتیب از وزن موتور کاسته و در عوض قدرت و اندازه آن افزایش یافته است.