با استفاده از تصویرپردازی سه‌بعدی چهره فرمانروای ١٧٠٠ ساله پرو بازسازی شد

0
342

کارشناسان در پرو توانسته‌اند چهره زنی را که ۱۷  قرن پیش بر بخشی از این سرزمین فرمانروایی می‌کرد، بازسازی کنند.

 جسد مومیایی شده زنی که به اعتقاد باستان‌شناسان حدود ۱۷۰۰ سال پیش بر بخشی از کشور کنونی پرو حکومت می‌کرد در سال ٢٠٠۵ در یک گور باستانی کشف شد. این جسد به شکلی هنرمندانه خالکوبی شده و همراه با مقداری اسلحه و زیورآلاتی از طلا دفن شده بود. باستانشاسان به او «بانوی کائو» نام دادند و براساس شواهد به دست آمده، معتقدند که از کاهنه‌ها یا روحانیون آئین رایج در جامعه موچه بود که مطابق رسم آن زمان، منصب فرمانروایی را در اختیار داشت.

برای بازسازی این چهره، از برنامه تصویرپردازی سه‌بعدی همراه با یافته‌های متخصصان باستان‌شناسی و انسان‌شناسی استفاده شده است.

بانوی کائو به علت دشواری در حین زایمان در سن بیست و چند سالگی درگذشت. تا پیش از مرگ، او از سلامت جسمی کامل برخوردار بود.

کشف این جسد در منطقه ال‌بروجو باعث شد تا این نظر که تمدن موچه براساس فرهنگ مردسالارانه شکل گرفته بود و اداره می‌شد اعتبار خود را از دست بدهد.

636348677285163102

بازو و پاهای این جسد با تصاویری از مار، رطیل و طرح‌های تخیلی با مهارت خالکوبی شده و در گور او، علاوه بر مقادیری اسلحه، جواهرات و یک تاج طلا، جسد یک دختربچه خردسال نیز یافت شده است. این دختربچه احتمالا به عنوان قربانی خفه و به درگاه خدایان آن زمان هدیه شده بود.

کشف جسد بانوی کائو حاکی از این واقعیت است که مدت‌ها قبل از ظهور امپراتوری اینکا در پرو، یعنی همان تمدنی که به دست مهاجران اروپایی نابود شد، جامعه‌ای با تمدن و فرهنگ بسیار پیچیده در این سرزمین وجودداشت.

مردم موچه که ساکن دره‌ای بیابانی بودند، با احداث شبکه‌های پیچیده آبیاری موفق به کشت انواع محصولات در این منطقه شدند و در زمینه ساخت اقلام سرامیک و زیورآلات طلا تبحر خاصی داشتند. بسیاری از این اقلام که با اجساد اعضای این جامعه دفن شده بود در طول زمان به تاراج رفته و تنها بخش ناچیزی از آن بر جای مانده است.

636348677282506828

بازسازی چهره بانوی کائو از روی جسد مومیایی شده او ۱۰ ماه به طول انجامید اما به نظر کارشناسان، شباهتی قابل توجه به چهره اصلی او دارد.

به گزارش ایسنا، این چهره در حال حاضر در موزه وزارت فرهنگ پرو به نمایش گذاشته شده اما قرار است بعدا در موزه‌های دیگر این کشور نیز برای بازدید نمایش داده شود.