بانک مرکزی ایران اعلام کرد جلوی پایین آمدن نرخ ارز را نمی‌گیرد

0
149

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران، در گفت‌وگو با خبرگزاری “مهر” با اشاره به کاهش نرخ ارز در روزهای گذشته گفت: «بانک مرکزی به هیچ‌وجه جلوی پایین آمدن قیمت بازار را نمی‌گیرد، بلکه از بازار مراقبت می‌کند تا نوسانات موقت را که ناشی از یک شوک و هیجان پیش‌بینی نشده است، کنترل کند».
وی در ادامه تأکید کرد که در غیر این صورت دلیلی ندارد بانک مرکزی در این زمینه دخالتی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بانک مرکزی‌ در نخستین روزهای سال ۱۳۹۴ و در نخستین روز کاری سال جدید، از بین ۳۹ ارز بانکی موجود در مرکز مبادلات ارزی، نرخ بانکی ۱۱ ارز را کاهش و نرخ ۲۶ ارز دیگر را افزایش داده بود.
براین اساس نرخ دلار کاهش و نرخ یورو افزایش داشت.

رئیس کل بانک مرکزی به خبرگزاری مهر گفته است: «نرخی که منجر به رشد اقتصادی، حمایت از اشتغال و تولید شود، آن نرخ مورد حمایت بانک مرکزی است».
وی در ادامه بهترین نرخ ارز را «نرخ تعادلی» خواند که در بازار وجود دارد و تأکید کرد که بانک مرکزی از ثبات نرخ ارز در بازار حمایت می‌کند.
وی همچنین درباره پیش‌بینی نرخ ارز در بازار در سال پیش‌رو گفته که باید اجازه داد نرخ ارز، متناسب با واقعیت‌های اقتصادی خودش را تطبیق دهد.

وی همچنین «حذف صفر» را از اولویت‌های بانک مرکزی خوانده و در ادامه گفته: «برای این اقدام باید تورم به یک درجات قابل قبولی برسد».
ولی‌الله سیف، با بیان اینکه در تورم دو رقمی امکان حذف صفر از پول ملی وجود ندارد، توضیح داد: «ما باید به تورم تک‌رقمی و با ثبات برسیم تا این اقدامات توجیه داشته باشد».

رئیس کل بانک مرکزی، همچنین درباره تأثیر نتیجه مذاکرات و آثار رفع تحریم‌ها بر اقتصاد ایران گفته است که یکی از نتایج آن رفع «محدودیت‌های ارتباط‌های بانکی» ایران است.