بانک دولتی فرانسه طرح خود را برای تضمین مالی تجارت با جمهوری اسلامی متوقف کرد

0
220

بانک «بی پی آی فرانس» متعلق به دولت فرانسه طرح از پیش اعلام شده خود برای ایجاد یک ساز و کار مالی به منظور کمک به شرکت‌های فرانسوی که با جمهوری اسلامی تجارت می‌کنند را متوقف کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این بانک پیشتر اعلام کرده بود به رغم تحریم‌های آمریکا، روی طرحی برای تضمین مالی شرکت‌های فرانسوی که مایل به صدور کالا و خدمات به جمهوری اسلامی هستند کار می‌کند.

مدیرعامل بی پی آی فرانس با بیان این که شرایط مهیا نشد و تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی موجب می‌شود شرکت‌ها به دلیل ادامه کار با آن کشور جریمه شوند، اعلام کرد این طرح به حالت تعلیق در آمده است.

این بانک دولتی فرانسه قصد داشت ساز و کاری را بر مبنای واحد پول اتحادیه اروپا، یورو، جهت تضمین صادارت به مشتریان ایرانی کالاها و خدمات فرانسوی ایجاد کند.

به نوشته رویترز، تصمیم این بانک و اظهارات مدیرعامل آن نشان می‌دهد تحریم‌های واشنگتن علیه جمهوری اسلامی تا چه حد کار را برای شرکت‌های اروپایی که می‌خواهند با جمهوری اسلامی تجارت کنند دشوار کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده هشتم اردیبهشت، با این استدلال که ایران روح توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را نقض می‌کند، اعلام کرد از آن خارج می‌شود و تحریم‌های لغو شده بازگردانده می‌شوند.

دور نخست تحریم‌هایی که پس از اجرای توافق موسوم به برجام لغو شده بود در ماه اوت بازگردانده شد و دور دوم – که شامل تحریم‌های نفتی و بانکی می‌شود، از پنجم نوامبر بار دیگر اعمال خواهند شد.

به گزارش صدای آمریکا؛ توتال غول نفتی فرانسه و شرکت خودروسازی پژو سیتروئن، به همراه دیگر شرکت‌های فرانسوی و اروپایی که پس از لغو تحریم‌ها با فرارداد دوباره با دولت جمهوری اسلامی باز گشته بودند، فعالیت‌های خود را در آن با این دولت تعلیق کرده‌اند.