بانک‌های فرانسه به دلیل مجازات های آمریکا از همکاری با ایران سر باز می‌زنند

0
132

مسئول امور مالی شرکت هواپیماسازی “ایرباس” از بانک‌های اروپایی خواست که به دلیل مجازات‌های آمریکا علیه ایران هراسی به دل راه ندهند و از صادرات محصولات و تجهیزات به ایران پشتیبانی کنند.
برغم دعوت‌های مکرر دولت ایران بانک‌های فرانسوی به دلیل نگرانی‌شان از تحریم‌های آمریکا علیه ایران از همکاری اقتصادی با این کشور پرهیز می‌کنند.

برای شرکت هواپیماسازی “ایرباس” که توافقنامۀ فروش ۱۱۸ هواپیمای مسافربری به ارزش ۲۷ میلیارد دلار را با ایران امضا کرده، پشتیبانی بانک‌های اروپایی و فرانسوی از این معامله از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مدیرکل فدراسیون بانک‌های فرانسه گفته است که چارچوب حقوقی مجازات‌های آمریکا علیه ایران همچنان مبهم است و بانک‌ها باید مطمئن باشند که در صورت همکاری با ایران با مجازات‌های آمریکا روبرو نمی‌شوند.

مدیرکل فدراسیون بانک‌های فرانسه همچنین گفته است که بانک‌های فرانسوی برای همکاری با ایران نیازمند امنیت حقوقی کامل هستند. او همچنین گفته است که ممکن است بتوان برای پرهیز از رویارویی با مجازات‌های آمریکا در معامله با ایران به جای دلار از یورو استفاده کرد، اما، چنین تدبیری نیز کافی به نظر نمی‌رسد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی، در آخرین سفرش به انگلستان با اشاره به نگرانی بانک‌های اروپایی از همکاری با ایران به دلیل تداوم تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران هشدار داد که ادامۀ این وضع ممکن است کل توافق بین‌المللی بر سر برنامۀ اتمی ایران را زیر سئوال ببرد.