بانک‌های آلمان از افت صادرات به دولت جمهوری اسلامی می‌گویند

0
161

بر اساس اطلاعاتی که بانک‌های آلمان روز جمعه منتشر کردند، صادرات آلمان به جمهوری اسلامی در چند ماه گذشته به شدت کاهش یافته است.

به گزارش رویترز، اطلاعات انجمن بانک‌های آلمان از افت ۴ درصدی صادرات به جمهوری اسلامی در هشت ماه نخست سال ۲۰۱۸ حکایت دارد.

این کاهش در پی اعلام تصمیم دولت آمریکا به خروج از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ و بازگرداندن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی رخ داده است.

این در حالی است که آلمان، همراه با بریتانیا و فرانسه در این مدت تلاش کرده‌اند با هدف نجات برجام، تجارت با جمهوری اسلامی را ادامه دهند.

رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت ماه، با این استدلال که دولت جمهوری اسلامی روح برجام را نقض می‌کند، اعلام کرد واشنتگن از آن خارج می‌شود.

دور اول تحریم‌های آمریکا – که پس از اجرای برجام لغو شده بودند، ۱۶ مرداد بازگشتند و دور دوم قرار است ۱۴ آبان اجرایی شوند.

سه متحد اروپایی آمریکا، که با این تصمیم مخالف هستند، در این مدت تلاش کرده‌اند دولت جمهوری اسلامی را برای ماندن در برجام راضی نگه دارند.

صدای آمریکا گزارش داد؛ با این حال، بسیاری از شرکت‌های اروپایی، از جمله توتال غول انرژی فرانسه، اعلام کرده‌اند فعالیت‌های خود را با دولت جمهوری اسلامی متوقف می‌کنند.