بالگرد نبوغ با پنجمین پرواز موفق

0
117

بالگرد نبوغ در روز جمعه هفتم مه (۱۷ اردیبهشت) پنجمین پرواز خود را با موفقیت به پایان رساند.

به گزارش اسپیس، بالگرد نبوغ در ساعت ۳:۲۶ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۱:۵۶ شب به وقت تهران) از دهانه‌ی جزرو برخاست و پنج متر اوج گرفت سپس مسیری ۱۲۹ متری را به سمت جنوب طی کرد.

اما برخلاف چهار سفر پیشین، این سفر یک‌طرفه بود و نبوغ پس از آن که به مقصد جدید خود رسید پنج متر بالاتر رفت و به ارتفاع ۱۰ متری یعنی دو برابر میزانی که تا پیش از این در مریخ اوج گرفته بود رسید و از آن‌جا چندین عکس ثبت کرد و پس از آن در مکان جدیدی فرود آمد. این سفر ۱۰۸ ثانیه به طول انجامید.

سفرهای نبوغ قرار بود پس از پنج پرواز و گذشت ۳۰ روز به پایان برسد اما عملکرد این بالگرد به اندازه‌ای خوب بود که این ماموریت را تمدید کرد.

عکس‌های تهیه شده توسط نبوغ به گروه کمک می‌کند تا مسیرهای مناسب‌تری برای اکتشاف و یافتن سنگ‌های قابل‌توجه توسط مریخ‌نورد استقامت انتخاب کنند.

نبوغ و مریخ‌نورد استقامت باید در فاصله‌ای نزدیک به هم قرار بگیرند زیرا نبوغ به تنهایی نمی‌تواند اطلاعات را به زمین مخابره کند.

خبرگزاری های علمی داخلی نوشتند؛ باب بالارام(Bob Balaram) مهندس اصلی بالگرد نبوغ در مرکز پیشرانه جت ناسا می‌گوید: احتمالا طی هفته‌های آینده دو پرواز دیگر نیز انجام دهیم و سپس آژانس فضایی عملکرد ما را بررسی خواهد کرد.