باقر نمازی با وجود توصیه مرخصی سه ماهه پزشک به زندان اوین بازگردانده شد

0
185

باقر نمازی، شهروند ایرانی آمریکایی زندانی در تهران که برای درمان قلب خود به مرخصی رفته بود به زندان اوین بازگردانده شد.

وکیل مدافع آقای نمازی روز سه‌شنبه ۱۶ بهمن با انتشار اطلاعیه‌ای از بازگشت موکل ۸۱ ساله‌اش به زندان بعد از یک مرخصی استعلاجی چند روزه خبر داد.

این درحالیست که یک پزشک معتمد حکومت توصیه سه ماه استراحت برای او کرده بود.

وکیل آقای نمازی گفته است بازگشت او به زندان به مثابه حکم مرگ سریع است.به گفته وکیل و فرزند آقای نمازی، مقام‌های زندان اوین روز سه شنبه در یک تماس تلفنی خواهان بازگشت فوری باقر نمازی به زندان شدند.

به گزارش نشریه واشنگتن فری بیکن، وکیل باقر نمازی از جمهوری اسلامی  خواسته بود موکل اش را به طور دائم آزاد کند.

جرد گنزر گفت بازگرداندن باقر نمازی ۸۱ ساله به زندان پس از یک مرخصی استعلاجی چند روزه معادل صدور حکم مرگ برای او است. باقر نمازی، ایرانی آمریکایی زندانی، با مشکلات جدی قلبی دست به گریبان است. او چند روز پیش به شرطی که ایران را ترک نکرده و با رسانه ها مصاحبه نکند، چند روز از زندان مرخصی گرفت.

قرار بود مرخصی چهار روزه باقر نمازی چهارشنبه تمام شود ولی تا یکشنبه با این شرط که در آن روز به ملاقات پزشک تعیین شده از سوی حکومت برود، تمدید شد.

باقر نمازی که چندین عمل بزرگ قلب انجام داده و در قلبش باتری کار گذاشته شده است، هفته گذشته دچار افت شدید فشار خون، بی نظمی ضربان قلب و خستگی شدید شد. اعضای خانواده اش نگران بودند که شاید زندگی او رو به پایان است.

وکیل باقر نمازی گفته بود: «من قویا از حکومت جمهوری اسلامی می خواهم مرخصی استعلاجی موقت باقر را بر مبنای بشر دوستی دائمی کند. از معاینات پزشک خود حکومت روشن است که بازگرداندن او به زندان معادل یک حکم مرگ است.»

او ابراز امیدواری کرد چنین حرکتی از سوی جمهوری اسلامی راه را برای توافقی میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی هموار کند که به آزادی سیامک نمازی، فرزند ۴۵ ساله باقر، و دیگر آمریکایی هایی که به غلط زندانی شده اند، بیانجامد.

به گزارش صدای آمریکا؛دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی باقر نمازی و پسرش سیامک نمازی را به اتهام جاسوسی و همکاری با آمریکا هریک به ده سال حبس محکوم کرده است.