باقر نمازی، زندانی دوتابعیتی در بیمارستان بستری شده است

0
267

باقر نمازی، شهروند ایرانی-آمریکایی زندانی در ایران به دلیل کاهش فشار خون و ضربان نامنظم قلب، در بیمارستان بستری شده است. این خبر را خبرگزاری رویترز به نقل از وکیل این زندانی گزارش کرده است.

 خبرگزاری رویترز شامگاه چهارشنبه  ۱۷ ژانویه از قول وکیل باقر نمازی، یکی از زندانیان دوتابعیتی در ایران گزارش داد که این زندانی به دلیل مشکلات قلبی، از جمله کاهش فشار خون و ضربان نامنظم قلب، به بیمارستان منتقل شده است.

به گفته “جرد گنسر” وکیل آقای نمازی، از زمان دستگیری او در فوریه ۲۰۱۶، این چهارمین بار است که موکلش در بیمارستان بستری می‌شود. باقر نمازی ۸۱ سال دارد و از اسفند ۱۳۹۴ در بازداشت به‌سر می‌برد.

آقای نمازی از مقام‌های سابق یونیسف و استاندار خوزستان در پیش از انقلاب ۱۹۷۹ در ایران بود. او برای پی‌گیری وضعیت فرزندش به ایران رفته بود بازداشت شد. فرزند او ، سیامک نمازی، نیز  در مهرماه سال ۱۳۹۴ در جریان سفری به ایران بازداشت شده است.

جرد گنسر، ‌وکیل آمریکایی نمازی‌ها پیش از این اعلام کرده بود که هم سیامک نمازی و هم پدرش از نظر تندرستی در وضع نامناسبی قرار دارند. آنها در معرض فشارهای گوناگون جسمی و روحی بوده‌اند. او اعلام کرده بود که از بابت وضعیت سلامتی آنها جدا نگران است.

نمازی‌ها هر کدام به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند. اتهام آنها “همکاری با دولت‌های خارجی متخاصم” عنوان شده است. درخواست تجدید نظر آنها رد شده است.

هم‌اکنون دست‌کم چهار شهروند آمریکایی در ایران زندانی‌اند. علاوه بر نمازی‌ها،  ژیائو وانگ، شهروند چینی‌تبار آمریکایی و نزار زکا شهروند لبنانی مقیم آمریکا نیز در ایران در بازداشت به‌سر می‌برند.

به گزارش دویچه وله؛ مجلس نمایندگان آمریکا چندی پیش در قطعنامه‌ای، سپاه پاسداران را مسئول بازداشت شهروندان این کشور معرفی کرده و جمهوری اسلامی را متهم کرد که آنها را “گروگان” گرفته است.