بازی بزرگان در هفتاد و پنجمین دوره گلدن گلوب

0
208

فهرست نامزدهای هفتاد و پنجمین دوره جوایز سالانه گلدن گلوب در دو بخش سینمایی و تلویزیونی صبح روز دوشنبه به وقت شرق آمریکا در هتل بورلی هیلتن کالیفرنیا اعلام شد.

انجمن مطبوعات خارجی هالیوود برندگان این دوره جوایز گلدن گلوبرا روز هفتم ژانویه ۲۰۱۸ (دوشنبه ۱۸ دی) در مراسمی با اجرای ست مایرز در هتل بورلی هیلتن معرفی می‌کند. به سنت هر سال گلدن گلوب که چند چهره نام‌آشنا نامزدها را اعلام می‌کنند، امسال شارون استون، آلفری وودارد، کریستن بل و گارت هدلوند وظیفه خواندن فهرست‌های دریافت مهم‌ترین جایزه سینمایی سال پس از اسکار را بر عهده داشتند.

از مهم‌ترین نکته‌های فهرست نامزدهای گلدن گلوب ۲۰۱۸ در حوزه سینما می‌توان به نامزدی مریل استریپ و تام هنکس برای بازی در فیلم تازه استیون اسپیلبرگ، حضور چهار فوق‌ستاره بازیگری سینمای جهان در بخش بهترین بازیگر مرد و نامزد شدن کریستوفر پلامر که جانشین کوین اسپیسی در فیلم ریدلی اسکات شده بود اشاره کرد. ضمن اینکه از میان پنج نامزد بهترین فیلم، فقط سازنده یک در بخش بهترین کارگردان حضور ندارد.

«با اسم خودت به من زنگ بزن»، «دانکرک»، «پست»، «شکل آب»، «سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری» نامزدهای بهترین فیلم درام و گی‌یرمو دل‌تورو برای «شکل آب»، مارتین مک‌دونا برای «سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری»، کریستوفر نولان برای «دانکرک»، ریدلی اسکات برای «تمام پول‌های دنیا» و استیون اسپیلبرگ برای «پست» نامزدهای بهترین کارگردان هستند. «هنرمند فاجعه»، «برو بیرون»، «بزرگ‌ترین شومن»، «من، تونیا» و «لیدی برد» در بخش بهترین فیلم موزیکال یا کمدی نامزد شده‌اند.

تیموتی شالامه برای «با اسم خودت به من زنگ بزن»، دنیل دی-لوییس برای «جامه شبح»، تام هنکس برای «پست»، گری اولدمن برای «سیاه‌ترین ساعت» و دنزل واشنگتن برای «جناب آقای رومن جی. ایزرئیل» در بخش بهترین بازیگر مرد درام رقابت می‌کنند و جسیکا چستین برای «بازی مالی»، سالی هاوکینز برای «شکل آب»، فرانسیس مکدورمند برای «سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری»، مریل استریپ برای «پست» و میشل ویلیامز برای «تمام پول‌های دنیا» نامزدهای بهترین بازیگر زن درام هستند.

استیو کارل، آنسل الگورت، جیمز فرانکو، هیو جکمن و دانیل کالویا در فهرست نامزدهای بهترین بازیگر مرد موزیکال یا کمدی حضور دارند و جودی دنچ، مارگو روبی، سرشا رونان، اما استون و هلن میرن نامزدهای زن این بخش هستند. ویلم دافو، آرمی همر، ریچارد جنکینز، کریستوفر پلامر برای «تمام پول‌های دنیا» و سام راک‌ول در بخش بهترین بازیگر مرد مکمل نامزد شده‌اند و مری جی. بلایج، هنگ چاو، آلیسن جنی، لوری متکاف و اوکتاویا اسپنسر در بخش بهترین بازیگر زن مکمل رقابت می‌کنند.

«شکل آب»، «لیدی برد»، «پست»، «سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری» و «بازی مالی» نامزد دریافت جایزه بهترین فیلمنامه شدند و بهترین فیلم انیمیشن به یکی از میان «بچه رئیس»، «نان‌آور»، «کوکو»، «فردیناند» و «ونسان مهربان» می‌رسد. «یک زن شگفت‌انگیز» از شیلی، «اول پدرم را کشتند» آنجلینا جولی از کامبوج، «محوشدگی» از آلمان، «بدون عشق» از روسیه و «مربع» از سوئد نامزد گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی‌‌زبان هستند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ورایتی، در یک دهه اخیر پنج برنده گلدن گلوب بهترین فیلم توانسته‌اند اسکار بهترین فیلم را هم ببرند که آخرین آن سال گذشته با «مهتاب» بود. «لالالند» هم که در هفت بخش بخت بردن جایزه را داشت، در هر هفت بخش برنده شد و یک رکورد تازه در تاریخ گلدن گلوب خلق کرد. ۹۳ خبرنگار و روزنامه‌نگار آزاد عضو انجمن مطبوعات خارجی هالیوود هستند که از ژانویه ۱۹۴۴ آغاز به کار کرده و پس از اسکار مهم‌ترین جایزه سینمایی جهان است.