بازگشت نادری به ایران پس از ۲۶ سال

1
374

چند روز پس از نمایش نسخه بهسازی‌شده «آب، باد، خاک» از تلویزیون، اکران عمومی آخرین ساخته امیر نادری در ایران می‌تواند بهترین خبر برای دوستداران سینمای خالق «دونده» و «تنگسیر» باشد.

نزدیک به ۳دهه از مهاجرت فیلمساز جنوبی از ایران می‌گذرد و در تمام این سال‌ها حسرت نمایش عمومی فیلم‌های او بر دل علاقه‌مندان سینما مانده بود؛ حسرتی که به لطف گروه هنر و تجربه شاید در بیست و ششمین سالگرد هجرت بی‌بازگشت نادری به پایان برسد و «کوه» او در همین تهران و دیگر شهرهای گوشه و کنار ایران روی پرده برود. گفته می‌شود پروانه نمایش فیلم صادر شده و تا چند هفته دیگر اکران می‌شود.

کوه که در بلندی‌های ۲۵۰۰متری ایتالیا ساخته شده، نخستین بار در دنیا سال گذشته در بخش خارج از مسابقه هفتاد و سومین دوره جشنواره ونیز به نمایش درآمد. فیلم محصول مشترک ایتالیا، آمریکا و فرانسه است و آندریا سارتورتی، کلودیا پوتنتسا، زک زنگلینی و آنا بونایتو نقش‌های اصلی آن را ایفا کرده‌اند. کوه ماجرای مردی را روایت می‌کند که می‌کوشد آفتاب را به روستای خود بازگرداند. او همراه همسر و پسرش درگیر جنگی همیشگی با طبیعت است و…

نادری پیش از ساختن نخستین فیلم ایتالیایی‌زبان خود در اروپا، معمولا در آمریکا و کانادا فیلم می‌ساخت. او که چهره‌ای محبوب در جشنواره‌های معتبر است، ۲۶سال پیش و پس از توقیف آب، باد، خاک، ایران را به مقصد آمریکا ترک کرد و آنجا روی صندلی کارگردانی نشست. «منهتن با شماره» و «وگاس؛ براساس یک داستان واقعی» مهم‌ترین فیلم‌های او در دوران مهاجرت هستند که البته به اندازه دونده، «سازدهنی»، تنگسیر و «خداحافظ رفیق» دیده نشدند.

به گزارش همشهری، کوه، فیلمی ۱۰۵دقیقه‌ای است که به‌احتمال فراوان با کمترین ممیزی ممکن در زادگاه نادری روی پرده سینماهای گروه هنر و تجربه می‌رود. نادری این پروژه را با بودجه یک میلیون و ۲۰۰هزار یورویی در ایتالیا مقابل دوربین برد و پس از رونمایی در جشنواره ونیز، پاییز سال گذشته در سرزمین چکمه‌ای اروپا به نمایش عمومی درآورد. کوه پیش از این در جشنواره‌های بوسان سال گذشته و مونیخ و کارلووی‌واری امسال هم شرکت کرده است.

یک دیدگاه

  1. اشتباه میکنید، نادرى پس از توقیف دو فیلم “جستجوى ١” و ” جستجوى ٢” ایران را ترک کرد . چون او پک فیلمساز است و میخواست بتواند آنچنان که او میخواهد فیلم بسازد نه آنچنان که از او میخواهند.

Comments are closed.