بازسازی پوست واقعی با تمامی اجزای حیاتی‌اش

0
189

دانشمندان ژاپنی با موفقیت توانستند پوست کشت داده شده‌ و زنده‌ای مجهز به پیاز مو و غدد ترشح‌کننده را به بدن یک موش پیوند بزنند.

دانشمندان با استفاده از سلول‌های بنیادین به دست آمده از بزاق موش موفق به کشت دادن پوستی چند لایه‌ای شدند و علاوه بر آن توانستند فولیکول مو و غدد عرق را نیز درون پوست ایجاد کنند.

زمانی که این پوست کشت داده شده به بدن موشی با سیستم ایمنی تضعیف شده پیوند زده شد، به خوبی با بدن موش پیوند خورد تا حدی که پیازهای مو فعال شده و مو روی بدن موش رشد کرد. به گفته دانشمندان این موفقیت را می‌توان طی پنج تا ۱۰ سال آینده در قالب انسانی ارائه کرد.

دانشمندان امیدوارند این سیستم جدید بتواند به تدریج به ایجاد پوستی حقیقی منجر شود که می‌توان از سلول‌های بنیادین قربانیان سوختگی‌های شدید آن را کشت داده و دوباره به بدن آنها پیوند زد.

این رویکرد نسبت به دیگر روش‌های کنونی کشت و پیوند از برتری‌هایی برخوردار است، زیرا این تکنیک‌ها پوست را بدون اجزای بیولوژیکی و عملکردی که از آن انتظار می‌رود، ایجاد می‌کنند. از این تکنیک جدید همچنین می‌توان برای تولید نمونه‌های پوستی واقع‌گرایانه برای انجام آزمایش‌های دارویی و محصولات زیبایی استفاده کرد تا به این شکل آزمایش روی حیوانات متوقف شود.

به گفته تاکاشی تی‌سوجی از نویسندگان ارشد مقاله این پژوهش، رویای رشد دوباره اندام‌های شخصی‌سازی شده درحال واقعی شدن است، به گفته وی تا به امروز تولید پوست‌های مصنوعی به واسطه این حقیقت که پوست،‌اجزای مهمی مانند فولیکول‌های مو و غدد ترشح‌کننده خود را در حین بازسازی از دست می‌داد، به چالش کشیده شده‌بود، اما تکنیک جدید می‌توان نمونه‌ای کاملا مشابه از پوست را بازسازی کرد. به این شکل،‌ دانشمندان بیش از همیشه به رویای کشت دادن اندامی حقیقی در آزمایشگاه نزدیک شده‌اند.

 براساس گزارش همشهری به نقل از BBC، دانشمندان این پروژه را با استخراج سلول‌های بنیادین از لثه موش و تبدیل آن به سلول‌های بنیادین جنینی القاشده آغاز کردند. این تکنیک محبوب و کارامد در مطالعات سلول‌های بنیادین در سال ۲۰۰۶ ابداع شد که براساس آن سلول‌ها با استفاده از محلول‌های شیمیایی به فازهای پیشین خود باز می‌گردند. سلول‌هایی که از این روند به دست می‌آیند،‌درست مانند سلول‌های جنینی می‌توانند بارها و بارها تقسیم شده و به مسیرهای رشدی هدایت شوند که آنها را به اندام‌های مختلف تبدیل می‌کند.بزرگترین دستاورد این گروه موفقیت آنها در تولید پوستی چند لایه‌است.