بازرسی اروپا از کارخانه آسترازنکا در بلژیک بر اثر تاخیر در تحویل واکسن

0
184

کمیسیون اروپا پس از آنکه شرکت آسترازنکا اعلام کرد که در تحویل واکسن کرونا به کشورهای اروپایی تاخیر خواهد داشت، از مقام‌های بلژیکی خواست تا از کارخانه تولید واکسن این شرکت در بلژیک بازرسی کنند که این اقدام امروز انجام شد.

سخنگوی آژانس دارویی و محصولات بهداشتی بلژیک شامگاه پنجشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که بازرسی صورت گرفت و برخی از اسناد و داده‌های کشف شده تحت بررسی است.

کارخانه مورد نظر در شهر سونف در جنوب بلژیک قرار گرفته است. این کارخانه پیش از این در اختیار شرکت آمریکایی ترموفیشر ساینتیفیک بود اما در اواسط ژانویه به متخصصان فرانسوی شرکت داروسازی نواسپ، شریک آسترازنکا تحویل داده شد.

مقام‌های بلژیک که از این مرکز بازرسی کرده‌اند می‌گویند که این کارخانه کاملا در اختیار شرکت نواسپ است.

پیش از این شرکت آسترازنکا گفته بود به‌دلیل مشکل در تولید با تاخیر واکسن‌های پیش فروش شده را تحویل کشورهای اروپایی می‌دهد.

فرانک واندنبروکه، وزیر بهداشت بلژیک اعلام کرد که بازرسی و بررسی‌ها در این کارخانه با هدف اطمینان از این موضوع که دلیل تاخیر در تحویل واکسن مشکل تولید در کارخانه بلژیک است انجام گرفته است.

آژانس دارویی و محصولات بهداشتی بلژیک به درخواست کمیسیون اروپا مامور انجام تحقیقات شده بود.

آقای واندنبروکه با اعلام اینکه بازرسی‌ها همراه با متخصصان هلندی، ایتالیایی و اسپانیایی در کنار بلژیکی‌ها صورت گرفته است، افزود: «طبق روال کار در چنین مواردی، بازرسی با همکاری سایر کشورها انجام می‌شود تا نسبت به شفافیت و عینیت آن اطمینان حاصل شود.»

طبق گفته یک مقام اروپایی، شرکت آسترازنکا هفته گذشته به اتحادیه اروپا گفته بود که تنها یک چهارم دوزهای اولیه وعده داده شده به ۲۷ کشور اروپایی را در سه ماهه نخست سال می‌تواند تحویل دهد.

یورونیوز نوشت؛ اتحادیه اروپا ۴۰۰ میلیون دوز واکسن تولیدی مشترک آکسفورد و آسترازنکا را پیش خرید کرده است. مقام‌های اتحادیه اروپا گفته‌اند از توجیهات این شرکت قانع نشده‌اند.