بازداشت پنج فعال سیاسی و مدنی در شهر استهبان فارس

0
531

یک منبع مطلع گفت از هفتم تا ۱۶ اسفند ماه پنج نفر از فعالان مدنی و سیاسی شهر استهبان که یکی از آنها رییس ستاد حسن روحانی در زمان انتخابات بوده توسط ماموران حفاظت اطلاعات سپاه بازداشت شدند. به گفته این منبع هنوز اتهام آنها مشخص نشده است.

با این حال این منبع درباره دلیل احتمالی این بازداشت‌ها گفت: «ظاهرا دلیل بازداشت آنها در پی واکنش تند و تهدیدآمیز رییس دادگستری، دادستان و امام جمعه استهبان در خطبه‌های نماز جمعه به دلیل سخنرانی و حمایت این افراد در یک جلسه همگانی درباره موضوع حجاب اجباری و عدالت اجتماعی در باغ شاندیز اصفهان بوده است. بهرحال استهبان شهر کوچکی است و فشارها بر روی فعالان مدنی و سیاسی طبعا بیشتر است.»

به گفته این منبع اسامی بازداشت شدگان و تاریخ بازداشت آنها به این ترتیب است: محمد مباشری، فعال سیاسی و مدنی شهر استهبان و استان فارس، دانش آموخته کارشناسی ارشد فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف و بردار دو شهید دوران جنگ ایران و عراق در روز هفتم اسفند ماه بازداشت شد و پس از آن علی بذرگر فعالان سیاسی و مدنی اصلاح‌طلب، عضو حزب نداری ایرانیان و  در نهم اسفند ماه و سید رضا حامدی مدیر گروه تلگرامی «سته‌بان» در روز ۱۰ اسفند بازداشت شدند.

همچنین امین بذرگر رییس ستاد حسن روحانی در انتخابات و رییس حزب ندای ایرانیان به همراه محمد جعفر جسمانی، معلم بازنشسته، جانباز جنگ و رییس ستاد مردمی حسن روحانی در ۱۶ اسفند ماه بازداشت شدند.

این منبع گفت سه هفته پیش از بازداشت‌ها، محمد مباشری سخنرانی درباره انفعال اطلاح‌طلبان نسبت به موضوع حجاب اجباری و عدم توجه مسوولان به عدالت اجتماعی در جلسه‌ای در باغ شاندیز استهبان در تاریخ ۱۲ بهمن ماه داشته و بقیه بازداشت شدگان نیز در این سخنرانی حضور داشته‌اند. این منبع گفت: «تعدادی از اصول‌گرایان تندرو با تحریف صحبت‌های آن جلسه اقدام به توزیع شب‌نامه در سطح این شهر وفضای مجازی کردند و مصطفی خاوری امام جمعه، علی خورشیدی رییس دادگستری و محمد مهدی انصاری دادستان این شهر در خطبه هاینماز جمعه چهار اسفند ماه اسفندماه سخنان تند و تهدیدآمیزی را علیه اصلاح طلبان و شرکت کنندگان در آن جلسه مطرح کردند.»

تعطیلی کانال تلگرامی سته‌بان و بازداشت چند روزه مدیرش

این منبع مطلع همچنین گفت رضا حامدی مدیر کانال تلگرامی تعطیل شده «سته‌بان» نیز اول اسفند ماه بازداشت و چهار روز بعد در تاریخ ۱۴ اسفند ماه با قرار وثیقه آزاد شده است. پیش از بازداشت او با تهدیدها و احضارها کانال تلگرامی سته‌بان بسته شد.

به گفته این منبع مطالب این گروه تلگرامی که حدود ۲۰۰۰ نفر عضو متشکل از فعالان مدنی این شهر داشته درباره مسایل شهری و ملی بوده است.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان یه نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ رضا حامدی، مدیر آن پیش از بسته شدن تلگرامش با تاکید بر احضار و تهدیدها نوشته بود که مجبور است این کانال تلگرامی را تعطیل کند:

«پناه بر خدا، احزاب و گروه‌ها با هم اختلاف دارند؛ بعضی مثلا ًناشناس‌ها اطلاعیه (شب نامه مجازی) منتشر می‌کنند؛ مسؤولین سخنرانیمی‌کنند و اطلاعیه می‌دهند؛ در فضای حقیقی با هم مشکل دارند، ولی احضاریه و اتهام تشویش اذهان عمومی را برای مدیران گروه می‌فرستند.ما تلاش کردیم این محیط ارتباط و مطالبه‌گری را برای شهرستان حفظ کنیم؛ ولی متأسفانه کار به جایی رسیده که تمام مشکلات شبکه‌های مجازیدر کل کشور داره سر ما خراب می‌شه؛ بنابراین مجبوریم از خدمت دوستان مرخص شده و پرچم را زمین بگذاریم.»

او پس از این پیام بازداشت و چهار روز بعد با قرار وثیقه آزاد شد.