بازداشت و محکومیت حمید بابایی دانشجوی ساکن بلژیک پس از ورود به ایران

0
276

حمید بابایى دانشجو مقطع دکترا-رشته اقتصاد در دانشگاه لیژ بلژیک، از روز ۵ مرداد ١٣۹٢، اندکی پس از ورود به جمهورى اسلامى ایران، احضار، بازداشت و در دادگاه ١٠ دقیقه اى قاضى صلواتى به ۶ سال حبس تعزیرى به اتهام جاسوسى و ارتباط با دول متخاصم، محکوم شده است.

بنا به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان به نقل از سودویند، حمید بابایى، متولد آذر ١٣۶٢، متاهل و اهل شهرستان تکاب است که در ٢٠٠٨-١٣٨۷، در مقطع کارشناسى ارشد، مهندسى صنایع، دانشگاه علم و صنعت ایران، فارغ التحصیل شده بود. وى با اخذ بورسیه تحصیلى در مقطع دکترى دانشگاه لیژ بلژیک در دى ماه ٨٨ وارد این دانشگاه شد.

بابایى که پس از حدود ٣ سال و ۷ ماه تحصیل در تابستان ۹٢ براى دیدار با خانواده به اتفاق همسرش به ایران بازگشت، در همان روزهاى ابتداى ورود به ایران با احضار وزارت اطلاعات و اصرار ماموران امنیتى در خصوص دریافت اطلاعاتى از فعالیت دانشجویان ایرانى در بلژیک و همکارى براى نظارت بر دانشجویان ایرانى شاغل به تحصیل در بلژیک با این وزارتخانه، مواجه شد.

بازجویى و درخواست همکاری اطلاعاتی و اجباری از دانشجویان خارج از کشور، امرى بى سابقه در جمهورى اسلامى نیست. امید کوکبى برگزیده المپیاد و دانشجوى فوق دکتراى فیزیک اتمى با گرایش لیزر در دانشگاه تگزاس آمریکا، نیز در بهمن ماه سال ۸۹ پس از سفر به ایران بازداشت و زندانى شد. آقاى کوکبى، مدتها پس از بازداشت، ملاقات با معاون سازمان انرژى هسته اى و درخواست همکارى آن سازمان و عدم موافقت وى را دلیل بازداشت خود اعلام کرده بود.

این نحوه احضار و بازداشتهاى خودسرانه دانشجویان خارج از کشور پس از ورود به ایران، در دولت جدید به ریاست حسن روحانى که وعده آزادى زندانیان سیاسى و احترام به حقوق شهروندى همواره از شعارهای آن بوده، در حال تکرار است.

چهارشنبه ١۵ آبان ١٣۹٢، آقاى قشقاوى اعلام کرده بود که حسن روحانى، رییس جمهور، از نمایندگان چندین وزارتخانه از جمله وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه خواسته است که “کمیته‌اى براى بازگشت فعالان سیاسى خارج از کشور”، براى بازگشت ایرانیان خارج از کشور تشکیل دهند.

معاون پارلمانى محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفته بود که علت برنگشتن بعضى از ایرانی‌ها “القائات اپوزیسیون در خارج از کشور” است.

آقاى قشقاوى گفت: “به عقیده من بسیارى از این ترس‌ها خودساخته است. این ترس هیچ ریشه‌اى ندارد.”

اما بر خلاف اظهار نظر آقاى قشقاوى، حمید بابایى که هیچگونه فعالیت سیاسى را در مدت حضور در خارج از کشور در پرونده خود نداشته است، تنها به دلیل بى توجهى به درخواست تهدیدآمیز وزارت اطلاعات، و طفره از همکارى با آنان در ٢٢ مرداد ١٣۹٢ بازداشت شده است.

وى بلافاصله پس از بازداشت به سلول انفرادى در زندان اوین منتقل مى شود.آقاى بابایى ٢٠ روز در انفرادى بند ٢۴٠ گذرانده و بعد از آن به بند ٢٠۹ منتقل و نهایتا بعد از تحمل ٣۵ روز انفرادى وى در تاریخ ٢۷ شهریور ١٣۹٢ به بند ٣۵٠ اوین منتقل میشود.

٣٠ آذر ١٣۹٢ دادگاه انقلاب شعبه ١۵ به ریاست قاضى صلواتى آقاى بابایى را به اتهام جاسوسی و ارتباط با دول متخاصم به ۶ سال حبس تعزیرى و ۴ سال حبس تعلیقى محکوم مى کند.

آقاى بابایى در این دادگاه از داشتن وکیل محروم بوده و وکیل تسخیرى ای که بدون اطلاع وى انتخاب شده بود، در تمام مدت دادگاه ١٠ دقیقه اى، سکوت کرده بود. آقاى بابایى نیز در این دادگاه از اجازه ایراد دفاع از خود محروم بوده است.

پنج ماه از بازداشت خودسرانه و محاکمه ناعادلانه آقاى حمید بابایى مى گذرد اما خانواده ایشان همچنان اجازه انتخاب وکیل براى ایشان نداشته و همسر ایشان تحت تدابیر شدید امنیتى و تهدید به بازداشت توسط ماموران وزارت اطلاعات، وادار به سکوت شده است.

 4turma_sxc_1

جاسوسی و ارتباط با دول متخاصم همواره دستاویزی برای سرکوب مخالفان و باج خواهی از زندانیان بوده است.

هم اکنون آقایان دکتر شاهین دادخواه، مهرداد سرجویی، دکتر رحمان قهرمان پور، امید کوکبی، همایون روستایی، علی امیری، کاپیتان یعقوب ملکی، علی اعلایی و بسیاری دیگر از زندانیان شناخته شده، با اتهامی مشابه (جاسوسی و همکاری با دول متخاصم) در زندانهای جمهوری اسلامی ایران به سر می برند.