بازداشت وکیل دادگستری جواد علیکردی توسط اداره اطلاعات مشهد

0
171

جواد علیکردی ۲۴ تیرماه ۱۴۰۰ توسط اداره اطلاعات مشهد بازداشت و جهت اجرای حکم به زندان معرفی شد و هم اکنون در زندان وکیل آباد مشهد بسر می برد.

این وکیل دادگستری که استاد دانشگاه است و سابقه عضویت در شورای شهر سبزوار را نیز دارد، در تاریخ سوم اردیبهشت ۱۳۹۹ توسط اداره اطلاعات مشهد بازداشت شده بود. دو اتهام «تشکیل و اداره کردن گروه تلگرامی امید، آگاهی و آزادی با هدف براندازی حکومت اسلامی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» به ایشان تفهیم و به مدت بیش از ۳۰ روز در انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد بازداشت بود.

کمپین حقوق بشر در ایران گزارش داد؛ پرونده جواد علیکردی پس از صدور کیفرخواست توسط بازپرس شعبه ۹۰۳ دادسرای انقلاب، با تصمیم قاضی منصوری رییس شعبه چهارم دادگاه انقلاب مشهد، به این احکام منتهی شده است:

۱- شش سال و شش ماه حبس تعزیری به اتهام تشکیل و اداره گروه تلگرامی با هدف بر اندازی حکومت به عنوان موسس و ادمین ابر گروه امید، آگاهی و آزادی

۲- هشت ماه حبس تعزیری به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی

۳- یک سال و پنج ماه حبس تعزیری به اتهام توهین به رهبری

همچنین، سه مجازات تکمیلی در حکم ایشان پیش بینی شده که عبارتند از:

۱- دو سال منع اشتغال هر گونه فعالیت و تدریس در محیط های آموزشی و دانشگاه

۲- دو سال ممنوعیت خروج از کشور

۳- دو سال ممنوعیت عضویت در احزاب، گروهها و دسته جات سیاسی و اجتماعی

پس از اعتراض به حکم دادگاه بدوی، شعبه ۳۷ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی، ضمن مردود دانستن تجدیدنظرخواهی، صرفاً مجازات شش سال و شش ماه حبس را به دو سال حبس کاهش داده، اما سایر مجازات های اصلی و تکمیلی همچنان به قوت خود باقی است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید