بازداشت سیاوش حاتم، فعال دانشجویی سابق بدون اتهام مشخص

0
259

سیاوش حاتم، فعال دانشجویی سابق و عضو حزب اتحاد ملت ایران یکشنبه ۲۶ شهریور ماه توسط ماموران امنیتی در خانه‌اش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. هنوز نهاد بازداشت کننده و اتهام او مشخص نیست. یک منبع نزدیک به سیاوش حاتم گفت ماموران در زمان بازداشت او گفته اند «پرونده او در دادسرای فرهنگ و رسانه مفتوح است.»

همچنین به گفته این منبع ماموران امنیتی عصر روز ۲۶ شهریور ماه به منزل سیاوش حاتم رفته و «پس از پنج شش ساعت تفتییش خانه و ضبط برخی از وسایل شخصی او را با خود به زندان اوین» منتقل کرده‌اند.

این منبع نزدیک به عضو حزب اتحاد ملت ایران و فعال دانشجویی مطرح  گفت: «بازداشت او درست در روزی اتفاق افتاده که حسن روحانی برای شرکت در اجلاس سازمان ملل به نیویورک سفر کرده است. سیاوش جرمی مرتکب نشده که به خاطرش دستگیر شود. این یک پرونده‌سازی است و بیش‌تر به هدف لطمه زدن به روحانی در آستانه سفرش است و سیاوش قربانی این هدف شده است.» سیاوش حاتم از فعالان ستاد انتخابات حسن روحانی در دو دوره ۹۲ و ۹۶ بود.

سایت انصاف نیوز به نقل از «حجت شریفی» از نزدیکان سیاوش حاتم درباره علت بازداشت او روز ۲۶ شهریور ماه نوشت که با «حکم کلی اقدام علیه امنیت ملی و همچنین حضور در گروه‌ّای غیرقانونی در تلگرام» دستگیر شده است.

پیش از این سیاوش حاتم، دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه همدان در تاریخ ۲۵ خرداد ۸۸ بازداشت و یک ماه بعد با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی‌ازاد شد. او به اتهام شرکت در تجمعات غیرقانونی آن دوره در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به چهار ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

سیاوش حاتم حتی از دانشگاه بوعلی همدان به دانشگاه شهید بهشتی منتقل شد و مجددا در آذر ماه ۱۳۸۹ در جلسه رسمی امتحان در دانشگاه شهید بهشتی توسط ماموران وزارت اطلاعات پیش از آن‌که امتحان آغاز شود بازداشت شد. او این بار در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس محکوم شد. او در تاریخ ۲۳ خرداد ماه ۱۳۹۱ بدون احضاریه قبلی، توسط ماموران در منزلش بازداشت شد و برای گذراندن دوران حکمش به زندان اوین منتقل شد.

به کزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ این دانشجو پس از اتمام دوران حبس خود پس از ۱۶ ماه زندان (چهار ماه از حکم اولیه و یک سال از حکم دوم) در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ از زندان اوین آزاد شد.