بارزانی: ایران برای پیشمرگ‌های کرد سلاح فرستاد

0
177

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق گفته است که ایران به پیشمرگ‌های کرد در نبرد با شبه‌نظامیان ‘دولت اسلامی’ (داعش) کمک تسلیحاتی کرده است.

به گزارش رویترز بارزانی در نشست خبری مشترک با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در اربیل گفت: “ما درخواست کمک کردیم و ایران جزو اولین کشورهایی بود که برای ما سلاح فرستاد.”

سایت خبری رووداو، نزدیک به حزب دموکرات کردستان هم از آقای بارزانی نقل کرده است که “تحویل تسلیحات ایران توان نظامی نیروهای کرد را افزایش داده است.”

به گزارش بی بی سی فارسی به نقل از ایسنا، ظریف هم در این نشست خبری تایید کرد که ایران هم با دولت عراق و هم با دولت اقلیم کردستان “در حوزه‌های مختلف همکاری نظامی” داشته است.

او گفت: “خوشحالیم که به تعهداتمان عمل کردیم اما غربی‌ها به تعهداتشان عمل نکردند.”

ظریف بار دیگر در اربیل تاکید کرد که ایران در عراق نیروی نظامی ندارد، ولی آماده کمک به عراق و کردستان است.

محمدجواد ظریف از روز یکشنبه، دوم شهریور (۲۴ اوت) سفر خود به عراق را آغاز کرد و بعد از دیدار با مقام‌های سیاسی و چهره‌های مذهبی در بغداد و نجف راهی کردستان عراق شد.

ظریف بعد از دیدار با رئیس اقلیم کردستان اعلام کرد که ایران از تمامیت ارضی عراق و “از هر توافقی بین کردستان عراق و دولت بغداد” حمایت می‌کند.

در حالی که تنش‌های سیاسی و فرقه‌ای در بغداد مانع از تشکیل دولت توسط حیدر عبادی، نخست‌وزیر جدید شده، در شمال عراق نیروهای داعش همچنان در حال نبرد با پیشمرگ‌های کرد و نیروهای عراقی هستند.