باراک اوباما: ایران به کلیه تعهدات خود در توافق مقدماتی اتمی عمل کرده است

0
124

رئیس جمهوری آمریکا صبح روز یکشنبه در مصاحبه با تلویزیون سی ان ان به  پرسش های متعددی در زمینه رویکردهای سیاسی ایالات متحده در برخورد با مسائل خارجی، از جمله برنامه اتمی ایران پاسخ گفت.

اوباما گفت بر اساس شواهد موجود، از جمله سازمان اطلاعات اسرائیل، و بر اساس کلیه اسناد موجود، ایران تا کنون به کلیه تعهدات خود در توافق مقدماتی عمل کرده است، و نه تنها  اقدامی در گسترش  برنامه اتمی اش نکرده، بلکه از ذخایر اورانیوم که با غلظت بالا غنی شده نیز کاسته است و در نتیجه در این میان ضرری متوجه ما نبوده است.

به گزارش صدای آمریکا، اوباما در زمینه پافشاری کنگره ایالات متحده بر لزوم اعمال تحریم های تازه علیه ایران گفت این اقدام هم از سوی همه شرکای ما و همچنین از سوی ایران می تواند به عنوان نقض توافق اولیه اتمی تعبیر شود، و هم در این مقطع حساس به دیپلماسی لطمه زند. آقای اوباما اعمال تحریم های تازه علیه ایران را بی فایده و اشتباه دانست.

رئیس جمهوری آمریکا گفت ما در حال حاضر باید این دور مذاکرات را تا به آخر ادامه دهیم و ایران را تحت فشار بگذاریم تا به خواست های بین المللی پاسخ مثبت دهد. آقای اوباما میزان وحدت و همبستگی موجود در میان اعضای گروه ۱+۵ بویژه روسیه و چین را در برخورد با برنامه اتمی ایران ارزشمند دانست.

آقای اوباما افزود در حال حاضر اگر تحریم های تازه در کنگره تصویب شود آن را وتو خواهد کرد، اما همانطور که تاکنون به اعضای کنگره و اسرائیلی ها گفته است، آسان ترین اقدام برای او این است که درست یک روز پس از مخالفت ایران با یک توافقنامه معقول و منطقی از کنگره آمریکا بخواهد با تصویب تحریم های بیشتر علیه ایران موافقت کند.