بابک زنجانی بازداشت شد

0
124

خبرگزاری های رسمی ایران گزارش داده اند که بابک زنجانی، میلیاردر سرشناس ایرانی بازداشت شده است. این خبرگزاریها این خبر را بعد از ظهر امروز از قول غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضائیه ایران منتشر کرده اند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، سخنگوی قوه قضائیه ایران در یک تماس تلفنی با این خبرگزاری گفته است بابک زنجانی در رابطه با پرونده مربوط به او در دادسرای تهران، بازداشت شده است.

به نوشته این خبرگزاری، « این پرونده در رابطه با جرایم اقتصادی تشکیل شده است».

خبرگزاری فارس نیز گفته است محسنی اژه ای، خبر بازداشت بابک زنجانی را در یگ گفت و گوی اختصاصی با این خبرگزاری مطرح کرده است اما در گزارش خبرگزاری فارس، جزئیاتی بیشتری از گفت و گو با محسنی اژه ای داده نشده و معلوم نیست بابک زنجانی به چه اتهامی بازداشت شده است.

خبرگزاری مهر در خبر کوتاهی در این باره نوشته است : « بر اساس اظهارات نمایندگان مجلس و کمیسیون اصل ۹۰، اتهامات وی احتمالا بدهی به وزارت نفت و بانک مرکزی و همچنین جعل اسناد است.»

خبر بازداشت این میلیاردر ایرانی در حالی منتشر شده که به نوشته خبرگزاری فارس« چندی پیش جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به سران سه قوه، خواستار برخورد با پرونده اتهامی فساد مالی بابک زنجانی شدند.»

نمایندگان مجلس ایران در نامه خود به سران سه قوه، از قول بانک مرکزی ایران، بابک زنجانی را به بازکردن «حساب های مختلف» « با مدارک سجلی مجعول»، عدم پرداخت « پول نفت فروخته شده » به وزارت نفت و یا هم « معامله» با « یک مفسد دیگر و مدیر عامل یک سازمان بزرگ» متهم کرده اند.

به گزاش خبرگزاری فرانسه، علیرضا سلیمی، یک تن از امضاکنندگان این نامه گفته است « باید معلوم شود که این فرد مجرم است یا نه و مورد اعتماد هست یا خیر؛ چرا دستش در مسائل مختلف باز است و به تخلفاتش رسیدگی نمی‌شود؟»

خبرگزاری های ایرانی از قول بابک زنجانی نوشته اند که وی بیش از ٧٠ شرکت و بانک در ایران، مالزی، ترکیه، دوبی و تاجیکستان دارد و ١٧ هزار نفر پرسنل خدماتی در شرکت های او به کار مشغولند.

بغیر از موارد نام برده شده، از بابک زنجانی در پرونده فساد مالی کنونی در ترکیه نیز نام برده شده و گفته شده رضا ضراب، ایرانی مقیم ترکیه که از او بعنوان یکی متهمان اصلی قضیه پولشویی در این پرونده نام برده می شود، تحت ریاست بابک زنجانی کار می کرده است.

باباک زنجانی اتهام رابطه با رضا ضراب را رد کرده است.