ایهود اُلمرت می‌گوید بمب‌ها ده، پانزده سال پیش در تأسیسات نطنز کار گذاشته شده بود

0
209

ایهود اُلمرت، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل، می‌گوید که انفجار تأسیسات اتمی نطنز یک شبه صورت نگرفته است. به گمان اُلمرت بمب‌های منفجر شده در این تأسیسات ده، پانزده سال پیش، یعنی حتی پیش از راه اندازی آن در محل  کار گذاشته شده بود تا در لحظۀ مقتضی منفجر شوند.

با این حال، اُلمرت در مورد منشاء و چگونگی انجام این عملیات ابراز بی‌اطلاعی کرده و نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، را به بهره‌برداری سیاسی از آن متهم نموده است.

ایهود اُلمرت، نتانیاهو را متهم کرده که عمداً با درز اخباری در رسانه‌ها انفجار تأسیسات نطنز را به موساد نسبت داده تا از آن برای تشکیل دولت جدید اسرائیل بهره‌برداری کند.

ایهود اُلمرت در سال‌های ٢٠٠٩-٢٠٠۶ نخست وزیر اسرائیل بود. در این دوره اسرائیل یک رآکتور اتمی سوریه را که به یاری جمهوری اسلامی ساخته شده بود بمباران کرد و به وسیلۀ ویروس استاکس‌نت هزاران سانتریفیوژ جمهوری اسلامی نابود و برنامۀ اتمی این کشور آسیب‌های سنگینی متحمل شد.

اظهارات ایهود اُلمرت بی‌شباهت به سخنان بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، نیست که دوشنبه گذشته خواستار تحقیق دربارۀ درز اخبار مربوط به انفجار تأسیسات نطنز توسط مقامات اسرائیلی در رسانه‌های خارجی شد.

ایهود اُلمرت در سخنان دیروز خود بنیامین نتانیاهو را تلویحاً مسئول درز این اخبار معرفی کرد و افزود که نخست‌وزیر می‌کوشد با ایجاد فضای وحشت و القاء این نگرانی که اسرائیل در معرض یک رویارویی نظامی با جمهوری اسلامی است متحدان خود را برای تشکیل یک دولت ائتلافی تحت فشار قرار دهد.

رادیوفرانسه نوشت؛ در پی انفجار سامانۀ تولید و انتقال برق در تأسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز، فریدون عباسی دوانی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس، این عملیات را حساب‌شده و حرفه‌ای و “قشنگ” توصیف کرد. رئیس کمیسیون تحقیق مجلس نیز گفت که در اثر این عملیات هزاران سانتریفیوژ جمهوری اسلامی نیز آسیب دید و ضربات سنگینی به برنامۀ اتمی جمهوری اسلامی وارد آمد.