ایرویز نیوز: ایران ۴۵۰ فروند هواپیمای بوئینگ و ایرباس می خرد

0
120

رسانه های درون مرزی نوشتند؛ پایگاه خبری ایرویز نیوز گزارش داد که ایران قرار است با برداشته شدن تحریم ها، ۴۵۰ فروند هواپیمای بوئینگ و ایرباس را طی پنج سال آینده خریداری کند.

قرار است صنعت هوانوردی دنیا شاهد سفارشی باشد که از زمان سقوط شوروی به خود ندیده است.

شرکت های هواپیمایی ایران در دوران پساتحریم، برای سفاش هواپیماهای مدرن شرکت های غربی خیز برداشته اند.

به موجب توافق هسته ای، ایران به بیش از یکصد میلیارد دلار دارایی های مسدود شده خود در خارج از کشور دست می یابد و شرکت های هواپیمایی ایرانی از امکان به روز کردن ناوگان هوایی این کشور برخوردار می شوند.

به موجب تحریم های بی رحمانه غرب، آسمان ایران شاهد پرواز هواپیماهای دست دوم و سومی بود که قدمت آن دست کم به ۲۰ تا ۳۰ سال گذشته باز می گشت.

این پایگاه در ادامه گزارش داد: به رغم مشکل استفاده از هواپیماهای قدیمی در ایران، این کشور از بازار خوبی برای سفرهای هوایی برخوردار است، به طوری که اکنون ۱۳ شرکت هواپیمایی مسافربری و ۵۱ فرودگاه در ایران فعال است و در سال ۲۰۱۴ بیش از ۵۰ میلیون نفر سفر هوایی را در این کشور انتخاب کرده اند.

این پایگاه در ادامه یادآور شد که ایران طی پنج سال آینده، ۴۵۰ هواپیمای جدید را برای خرید سفارش می دهد.

«حمید نجف» کارشناس صنعت هوانوردی چندی پیش با بررسی نیاز صنعت هوانوردی ایران در دوران پساتحریم گفت که تعداد هواپیماهای مورد نیاز کشورمان طی ۱۰ سال آینده ۳۰۰ فروند و میزان اعتبار مورد نیاز برای آن ۱۸ میلیارد دلار خواهد بود.

وی افزود: از این تعداد، ۸۰ فروند جت منطقه ای با متوسط قیمت خرید ۳۰ میلیون دلار، ۱۳۰ فروند هواپیمای باریک پیکر با متوسط قیمت خرید ۵۰ میلیون دلار و ۹۰ فروند هواپیمای پهن پیکر نیز با متوسط قیمت خرید ۱۱۰ میلیون دلار خواهد بود.