ایران مجوز بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از نیروگاه آب سنگین اراک را صادر کرد

0
177

جمهوری اسلامی مجوز بازدید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از نیروگاه آب سنگین اراک و معدن اورانیوم گچین را صادر کرد.

به گزارش منابع خبری ایران و العربیه، بر پایه بیانیه مشترکی که دوشنبه میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی امضا شد، بازرسان آژانس این امکان را خواهند داشت تا از نیروگاه آب سنگین اراک و معدن اورانیوم گچین بازدید کنند.

این بیانیه هنگام سفر یوکیو آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران امضا شده است.

آمانو و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در کنفرانس خبری مشترکی که در تهران برگزار کردند، خبر از امضای این بیانیه دادند.

علی اکبر صالحی گفته است، این بیانیه نقشه راهی است که ”اقدامات دوجانبه را برای حل وفصل موضوعات باقیمانده مشخص می کند.”

یوکیا آمانو هم در این کنفرانس خبری گفته است: ”آژانس ظرف سه ماه آینده گزارش بازدیدهای خود را به شورای حکام ارائه خواهد داد.”

امضای این بیانیه در حالی است که بر پایه گزارش ها، راکتور آب سنگین اراک یکی از دلایل مهم در به نتیجه نرسیدن سه روز مذاکرات اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ در ژنو است. این مذاکرات پنجشنبه گذشته آغاز شد و پس از سه روز گفت و گوهای فشرده، با وجود همه گمانه زنی ها و امیدواری ها، سرانجام بدون توافق پایان یافت.

غرب ایران را متهم می کنند که در تلاش است، به جنگ افزارهای اتمی دست یابد. ایران اما برنامه اتمی خود را صلح آمیز معرفی می کند.

برای مقابله با برنامه اتمی ایران، تحریم های سخت بین المللی علیه این کشور اعمال می شود. هم اکنون طرف ایران در مذاکرات اتمی گروه ۵+۱ است که آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، تشکیل می دهند.

راکتور آب سنگین اراک، که یکسال به تکمیل آن مانده است، میتواند راه دوم ایران برای رسیدن به بمب اتمی از طرق تولید پلوتونیوم باشد.

ایران میگوید که قصد استخراج پلوتونیوم از راکتور آب سنگین اراک را ندارد، و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و مذاکره کننده ارشد این کشور، گفتگو در باره این راکتور در دور آتی مذاکرات را رد نکرد.

ظریف در ژنو و در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفت: “پروژه آب سنگین جزئی از برنامه اتمی ایران است، و ما قرار است در باره آن گفتگو کنیم.”

مطلب قبلییورش گارد زندان به بند زندانیان سیاسی و انتقال زندانی سیاسی ارژنگ داودی به بند مجرمان عادی
مطلب بعدیقتل عضو هیئت مدیره شهر جدید پرند، در داخل خودروی خود
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...