ایران فردا به مصاف مدعی قهرمانی جهان می‎رود

0
311

رقابتهای جام جهانی بسکتبال از فردا شنبه به میزباتی اسپانیا آغاز می شود و این در حالی است که ایران در نخستین گام به مصاف تیم میزان که مدعی قهرمانی جهان هم هست خواهد رفت.

در شانزده دوره گذشته این رقابتها، یوگسلاوی با پنج عنوان قهرمانی پرافتخارترین تیم رقابتهاست. آمریکا و شوروی هم هر کدام با ۴ و ۳ عنوان قهرمانی در رده های بعدی قرار دارند.

البته در حال حاضر از کشورهای یوگسلاوی و شوروی اسمی باقی نیست و شاید بهتر باشد صربستان و روسیه را ادامه دهنده راه این تیم ها قلمداد کنیم که اتفاقا صربستان در گروه نخست رقابتها با ایران همگروه است.

آمریکا چنانچه بتواند در هفدهمین دوره رقابتها به عنوان قهرمانی برسد، از حیث کسب عنوان با یوگسلاوی برابر می شود و با توجه به فروپاشی یوگسلاوی و شوروی، تا چندین سال هیچ تهدیدی برای رکورد این تیم وجود ندارد.

ممی بچیرویچ روز گذشته ۱۲ بازیکن تیم ملی ایران برای این رقابتها را به شرح زیر اعلام کرد:
صمد نیکخواه بهرامی – حامد حدادی – مهدی کامرانی – اوشین ساهاکیان – حامد آفاق – ارسلان کاظمی – محمد جمشیدی – اصغر کاردوست – روزبه ارغوان – سجاد مشایخی – بهنام یخچالی و آرمان زنگنه نفراتی هستند که باید در بزرگ‌ترین رویداد بسکتبال جهان به رقیب تیم های درجه اول دنیا بروند.

ایران تا قبل از حضور در این رقابتها در دو تورنمنت لهستان و اسلوونی شرکت کرد ضمن اینکه دو بار هم با تیم اسلواکی در براتیسلاوا روبه رو شد. بچیروویچ از عملکرد ایران در این تورنمنت‎ها ابراز رضایت کرده و گفته ایران برای کسب نمایش خوب و البته صعود به مرحله دوم رقابتها در اسپانیا حاضر خواهد شد.

به گزارش مهر؛ برنامه دیدارهای تیم ملی بسکتبال در مرحله مقدماتی هفدهمین دوره مسابقات بسکتبال قهرمانی جهان به این شرح است:

۸ شهریورماه
* ایران – اسپانیا

۹ شهریورماه
* ایران – برزیل

۱۰ شهریورماه
ایران – صربستان

۱۲ شهریورماه
* ایران – مصر

۱۳ شهریورماه
* ایران – فرانسه

تیم ملی بسکتبال در روز چهارم مسابقات (۱۱ شهریورماه) با قرعه استراحت روبرو است. ضمن اینکه دیدارهای تیم ملی بسکتبال در شهر گرانادا برگزار خواهد شد.

جدول شانزده دوره گذشته رقابتهای جام جهانی:
۱۹۵۰ (آرژانتین) : آرژانتین
۱۹۵۴ (برزیل): آمریکا
۱۹۵۹ (شیلی): برزیل
۱۹۶۳ (برزیل): برزیل
۱۹۶۷ (اروگوئه): شوروی
۱۹۷۰ (یوگسلاوی): یوگسلاوی
۱۹۷۴: (پورتوریکو): شوروی
۱۹۷۸: فیلیپین): یوگسلاوی
۱۹۸۲(کلمبیا): شوروی
۱۹۸۶(اسپانیا): آمریکا
۱۹۹۰(آرژانتین): یوگسلاوی
۱۹۹۴ (کانادا): آمریکا
۱۹۹۸ (یونان): یوگسلاوی
۲۰۰۲: (آمریکا): یوگسلاوی
۲۰۰۶: (ژاپن): اسپانیا
۲۰۱۰ (ترکیه): آمریکا
۲۰۱۴ (اسپانیا):؟

هفدهمین دوره مسابقات بسکتبال قهرمانی جهان طی روزهای ۸ تا ۲۶ شهریورماه برگزار خواهد شد. دو شهر مادرید و بارسلونا میزبانان دیدارهای مرحله دوم به بعد این مسابقات هستند.