ایران دو جت جنگی آمریکا در خلیج فارس را تهدید به سقوط کرد

0
352

دو هواپیمای جنگی آمریکا بر فراز خلیج فارس از سوی ایران تهدید به شلیک و سقوط شدند. به گفته وزارت دفاع آمریکا این دو جنگنده در شمال خلیج فارس و در منطقه بین‌المللی اما نزدیک به مرز هوایی ایران در حال پرواز بودند.

دو جنگنده آمریکایی از نوع EP-3 و بوئینگ P-8 که روز شنبه ۱۰ سپتامبر (۲۰ شهریور) بر فراز آب‌های خلیج فارس در حال پرواز بودند از سوی نیروهای نظامی ایران تهدید به شلیک و سقوط شدند.

وزارت دفاع آمریکا گفته این دو جنگنده در شمال خلیج فارس در ۲۰ کیلومتری سواحل ایران بین آبراه هرمز و خلیج عمان و در منطقه هوایی بین‌المللی اما نزدیک به آسمان ایران در حال پرواز بودند.

به گفته مقامات آمریکایی حریم دریایی ایران مانند سایر کشورها و بر اساس قوانین بین‌المللی ۱۹ کیلومتر از سواحل این کشور است، در حالی که جنگنده‌های آمریکایی ۲۰ کیلومتر از سواحل ایران دور بوده‌اند.

نیروهای نظامی ایران ابتدا یک پیام رادیویی به هر دو جت فرستاده‌ و به آنها اخطار داده‌اند که مسیر خود را تغییر دهند و وارد حریم هوایی ایران نشوند وگرنه با خطر شلیک و سقوط روبرو خواهند بود.

به گزارش شبکه فاکس‌نیوز به نقل از مقامات ارتش آمریکا، پس از اخطار ایران، تصمیم گرفته شد که این دو جنگنده بدون توجه به اخطار ایران به مسیر خود در خط هوایی بین‌المللی ولی نزدیک به حریم هوایی ایران ادامه دهند.

یک مقام ارتش آمریکا در پاسخ به این پرسش که چرا این دو جت نزدیک ایران در حال پرواز بوده‌اند به فاکس‌نیوز گفته: «ما می‌خواستیم واکنش ایرانیان را بسنجیم.»

او ادامه داده: «شما می‌توانید به کسی بگویید از مزرعه من برو بیرون اما ما اصلا در مزرعه آنها نبودیم.»

این مقام نظامی همچنین تهدید به سقوط را که از سوی ایران عنوان شده “غیرحرفه‌ای” دانسته است.

یک نظامی دیگر آمریکایی نیز گفته منطقه‌ای که جت‌های امریکایی در آن در حال پرواز بوده‌اند منطقه “ناامن” نبوده چون هیچ نیروی نظامی ایران در آنجا وجود نداشته است.

هفته گذشته نیز وزارت دفاع آمریکا به خبرگزاری رویترز اطلاع داد که شناورهای نظامی ایران و شناورهای آمریکا در آب‌های جنوبی ایران رو در رو شده‌اند.

به گزارش دویچه وله؛ مقامات ارتش آمریکا در حال بررسی این موضوع هستند که آیا واقعا برخورد میان نیروهای ایران و آمریکا در خلیج فارس بیشتر شده یا اینکه گزارش‌هایی که فرماندهان آمریکایی می‌دهند بیشتر به دلیل حساسیت‌های افزون‌شده نیروهای ایرانی است.