ایران در نشست بررسی آینده “سیاسی” موصل در پاریس شرکت می‌کند

0
150

در نشستی که به میزبانی دولت فرانسه به منظور بررسی آینده سیاسی موصل -دومین شهر بزرگ عراق- پنج شنبه ٢٠ اکتبر، در پاریس برگزار خواهد شد، ایران نیز حضور خواهد داشت.عملیات بازپس گیری شهر موصل از نیروهای دولت اسلامی (داعش) از روز دوشنبه ١٧ اکتبر آغاز شد.

بعد از ظهر روز چهارشنبه ١٩ اکتبر/٢٨ مهر، رومن نادال سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه خبر داد که ایران برای شرکت در نشست بین المللی در باره شهر موصل دعوت شده است. این نشست در سطح وزیران و به ریاست وزیر خارجۀ فرانسه برگزار خواهد شد. کشورهای عرب حوزۀ خلیج فارس و ترکیه هم در اجلاس شرکت دارند.

ژان مارک ارو، وزیر امور خارجه فرانسه، با اعلام این خبر گفت: عملیات بازپس گیری موصل نه تنها باید به پیروزی برسد بلکه باید دستیابی به صلح را نیز به همراه داشته باشد.

وزیر امور خارجه فرانسه با تاکید بر لزوم شکست داعش گفت: پس از شکست داعش در موصل باید شرایط برای برقراری صلحی پایدار فراهم شود. وی افزود: برقراری صلحی پایدار که بار دیگر به درگیری های میان گروه های مسلح کوچکتر یا شبه نظامیان نیانجامد.
ژان مارک ارو متذکر شد: دستیابی به صلح پایدار باید با آمادگی برای مراحل بعدی سیاسی و مدیریت سیاسی آن همراه باشد که نیازمند گفتگو میان تمامی طرف‌های درگیر به ویژه دولت عراق و کشورهای ائتلاف است

.

حیدر العبادی: تنها نیروهای عراقی وارد موصل می‌شوند

در ادامه نبرد برای بازپس گیری شهر موصل از شورشیان داعش، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق می گوید تنها ارتش و نیروهای عراقی وارد شهر موصل خواهند شد. اظهارات نخست وزیر عراق در واکنش به ابراز نگرانی‌ها نسبت به احتمال بروز خشونت از سوی نیروهای شیعه نسبت ساکنان سنی موصل مطرح می‌شود. برخی گزارش‌ها از حضور نیروهای حشدالشعبی در عملیات بازپس‌گیری موصل در کنار پیشمرگ‌های کرد خبر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ ژنرال گری ولسکی، فرمانده عملیات زمینی ارتش امریکا در عراق در گفتگو با شبکه خبری ان بی سی، شمار شبه‌نظامیان گروه موسوم به حکومت اسلامی در موصل را بین سه تا پنج هزار نفر برآورد کرده‌است. همزمان نسبت به استفاده داعش از صدها هزار ساکن موصل به عنوان سپر انسانی ابراز نگرانی شده است.