اولین پیوند کلیه حیوان به انسان

0
305

جراحان آمریکایی برای نخستین بار در جهان موفق به انجام عمل پیوند کلیه حیوان به انسان شدند.

طی این عمل، برای اولین بار کلیه یک خوک به انسان پیوند زده شد. این پیشرفتی مهم است که می‌تواند در نهایت به کاهش کمبود شدید اعضای بدن انسان برای پیوند کمک کند.

این عمل که در مرکز پزشکی “NYU Langone Health” شهر نیویورک انجام شد شامل استفاده از خوکی بود که ژن‌های آن تغییر داده شده است، به طوری که بافت‌های آن دیگر حاوی مولکولی که می‌تواند باعث رد پیوند شوند، نبود.

محققان به رویترز گفتند که گیرنده یک بیمار مبتلا به مرگ مغزی با علائم اختلال عملکرد کلیه بود که خانواده او با این آزمایش موافقت کرده بودند. به مدت سه روز، کلیه جدید به عروق خونی او متصل و در خارج از بدن او نگهداری شد و به محققان امکان دسترسی به آن را داد.

دکتر “رابرت مونتگومری”(Robert Montgomery) جراح پیوند و سرپرست این مطالعه گفت: نتایج آزمایش عملکرد کلیه پیوند زده شده، بسیار طبیعی به نظر می‌رسد. این کلیه میزان ادرار مورد انتظارمان از یک انسان دارای کلیه پیوندی را تولید می‌کند و هیچ مدرکی مبنی بر رد جدی و زود هنگام کلیه‌های خوک اصلاح نشده به نخستی‌های غیر انسانی نیز مشاهده نشده است.

رسانه‌های علمی داخلی نوشتند؛ مونتگومری افزود: سطح غیر طبیعی کراتینین گیرنده (شاخص عملکرد ضعیف کلیه) پس از پیوند به حالت عادی بازگشت.
دهه‌هاست محققان بر روی امکان استفاده از اندام‌های حیوانی برای پیوند مطالعه می‌کنند اما تنها مشکلی که با آن در این راه مواجه بوده‌اند چگونگی جلوگیری از رد فوری پیوند هنگام پیوند به بدن انسان بوده است.

گروه جراحی دکتر مونتگومری این نظریه را مطرح کردند که حذف ژن خوک برای یک کربوهیدرات(یک مولکول قند یا گلیکان به نام آلفا گال)  که باعث رد شدن پیوند می‌شود از این مشکل جلوگیری می‌کند.

خوکی که از لحاظ ژنتیکی تغییر یافته ” GalSafe” نامیده می‌شود و توسط واحد احیا کننده شرکت یونایتد تراپوتیکس توسعه یافته است. این خوک در ماه دسامبر ۲۰۲۰ توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده به عنوان غذا برای افراد مبتلا به آلرژی به گوشت و به عنوان منبع مهم درمان‌های انسانی تایید شد. البته به گفته سازمان غذا و داروی آمریکا محصولات پزشکی تولید شده از خوک‌ها هنوز هم قبل از استفاده در انسان نیاز به تایید این سازمان  دارند.

دیگر محققان اکنون در حال بررسی این موضوع هستند که آیا خوک‌های GalSafe می‌توانند منبع پیوند در موارد دیگر مانند دریچه‌های قلب یا پیوند پوست برای بیماران انسانی باشند یا خیر.

مونتگومری که خود یکی از دریافت کنندگان پیوند قلب بوده است، گفت: این آزمایش پیوند کلیه این مرکز باید احتمالا در یکی دو سال آینده راه را برای انجام آزمایشات بیشتر در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه در مرحله نهایی هموار کند.

محققان با در نظر گرفتن اصول اخلاق شناسی پزشکی و کمک  گرفتن از کارشناسان حقوقی و دینی پیش از مطرح کردن این موضوع با خانواده بیمار، روند آزمایش را بررسی کردند.