اولین هواپیمای تمام الکتریکی ناسا آماده آزمایش است

0
119

ناسا قصد دارد آزمایش‌های مربوط به نخستین هواپیمای تمام الکتریکی خود را آغاز کند تا برای پرواز آماده شود.

ناسا قصد دارد برای نخستین بار در دو دهه اخیر، یکی از هواپیماهای آزمایشی خود را از مجموعه هواپیماهای موسوم به “ایکس- پلین” (X-plane) به پرواز درآورد. این هواپیمای موسوم به “ایکس- ۵۷ مکس‌ول” (X-57 Maxwell)، نخستین هواپیمای آزمایشی تمام الکتریکی است که ناسا آن را به پرواز درمی‌آورد.

ایکس- ۵۷، به “مرکز تحقیقات پروازی آرمسترانگ” (AFRC) در کالیفرنیا برده شده و ورود آن به این مرکز، به معنی آغاز آزمایش‌های زمینی است. در صورتی که ایکس- ۵۷ مکس‌ول بتواند آزمایش‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارد و تایید شود، آماده پرواز خواهد بود.

این هواپیمای تمام ‌الکتریکی، تنها یکی از وسایل نقلیه‌ای است که به پژوهشگران ناسا کمک می‌کند تا سیستم‌های الکتریکی را برای استفاده در هواپیما مورد آزمایش قرار دهند و استانداردهای لازم برای حمل و نقل هوایی را تنظیم کنند.

ناسا قصد دارد نتایج آزمایش‌ها و پروازهای ایکس- ۵۷ را در اختیار سازمان‌های دیگر و صاحبان صنایع نیز قرار دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک‌کرانچ، پروژه ایکس- پلین می‌تواند به ناسا کمک کند تا با چالش‌های فنی بسیاری رو به رو شود که در حمل و نقل هوایی موثر هستند. این چالش‌ها، افزایش کارایی وسیله نقلیه و کاهش سر و صدای آن را شامل می‌شوند تا مزاحمت برای ساکنان زمین را کاهش دهند.