اولین ال‌کلاسیکوی کرونایی

0
59

تا حالا یادتان می‌آید که ال‌کلاسیکو تماشاگر نداشته باشد؟ کرونا کاری کرده که حتی بازی بزرگ بارسلونا و رئال‌مادرید هم محکوم به برگزاری بدون حضور هواداران باشد.

 ۲۷۸؛ شماره نبرد امروز بارسلونا و رئال‌مادرید در نوکمپ است، نبردی که برای همیشه در تاریخ ماندگار خواهد شد، به‌عنوان اولین ال‌کلاسیکوی دوران کرونا که تماشاگر نخواهد داشت. آیا آخرین ال‌کلاسیکوی بدون تماشاگر هم خواهد بود؟ نمی‌دانیم!

امیدواریم کرونا بیش از این حال هواداران دو تیم را نگیرد و اجازه دهد برای دیدن ال‌کلاسیکو از نزدیک به ورزشگاه بروند. سوت این ال‌کلاسیکو که از ساعت ۱۷:۳۰ روز شنبه آغاز خواهد شد را خوان مارتینس مونوئیرا به صدا درخواهد آورد.

بارسلونا؛ پله‌پله تا قلّه
«عالی» کلمه‌ای برای توصیف این بارسلونا نیست، ولی با توجه به شرایط رقیب، می‌توان گفت شرایط بارسای رونالد کومان خوب است. تیمی که هفته پیش اولین شکستش را متحمل شد، اما با بردِ لیگ قهرمانان اروپا به استقبال ال‌کلاسیکو خواهد رفت. نقطه قوت بارسای فعلی این است که کومان توجه ویژه‌ای به جوان‌های تیمش دارد. وقتی در یک بازی دو بازیکن ۱۷ ساله (فاتی و پدری) گل می‌زنند، مشخص است که دیگر قرار نیست جوان‌های شایسته آبی‌واناری‌پوش روی نیمکت یا سکو بنشینند یا دائم به باشگاه‌های دیگر قرض داده شوند. حالا بارسلونا که ۲ هفته آخر را نبرده، انگیزه زیادی برای تلافی باخت آخر دارد. فصل پیش که فصلی پرطلاتم در باشگاه بارسلونا بود، رئال را اصلاً نبردند. شرایط ال‌کلاسیکو قطعاً متفاوت است، اما فعلاً وضعیت بارسا برای این که بگوییم کفه ترازو کمی به طرف‌شان سنگینی می‌کند، کافی است.

رئال‌مادرید؛ امید به جبران
درست است که رئال‌مادرید ۲ بازی آخرش را باخته، اما آن‌ها هم بیکار نمی‌نشینند و در ال‌کلاسیکو برای جبران می‌آیند. در واقع زین‌الدین زیدان هم می‌گوید برای این که روحیه تیمش بازگردد، ال‌کلاسیکو بهترین میدان است. به نوعی از ال‌کلاسیکو در این مقطع استقبال هم می‌کنند. هنوز خیلی از شروع فصل نگذشته و چیزی هم برای مادریدی‌ها از دست نرفته، اما با توجه به آمادگی خط حمله حریف، خط دفاعی رئال باید هوشیارتر باشد. خبر خوب این که راموس هست و دفاع کهکشانی‌ها سروسامان می‌گیرند. رئالی‌ها به نوکمپ می‌روند تا بعد از ۴ سال و چند ماه پیروز شوند. البته روی کاغذ امتیاز گرفتن در خانه حریف هم برای آن‌ها بد نیست. هر اتفاقی که رخ بدهد انتظار ندارید که زیزو را باشگاه رئال‌مادرید راحت برکنار کند؟

آخرین جدال
آخرین ال‌کلاسیکو که بازی سرنوشت‌سازی در راه قهرمانی فصل قبل لالیگا بود را رئال‌مادرید ۲ بر صفر از بارسلونا برد. وینیسیوس و ماریانو گل‌های کهکشانی‌ها را زدند.

آمار بازی
۲۷۷) در تاریخ، ۲۷۷ مرتبه ال‌کلاسیکو برگزار شده است. فصل قبل تعداد بردهای رئال‌مادرید به عدد ۱۰۰ رسید، در حالی که بارسلونا ۱۱۵ برد داشته. ۶۲ بازی بین این دو تیم هم مساوی شده است.

۱۸۰) در لالیگا ۱۸۰ مرتبه ال‌کلاسیکو برگزار شده. در این رقابت‌ها رئال با ۷۳ برد تنها یک برد بیش از بارسا داشته که ۷۲ مرتبه رقیب دیرینه را شکست داده. ۳۵ بازی هم مساوی شده است.

۹۶) در مقایسه جام‌ها، بارسلونا با یک جام بیشتر از رئال پیش است. بارسا ۹۶ جام در تاریخش گرفته و رئال ۹۵ جام دارد. البته جام‌های رئال در لالیگا و لیگ قهرمانان از بارسا بیشتر است.

۷) در ال‌کلاسیکوی قبلیِ لالیگا، رئال‌مادرید بعد از ۷ بازی ناکامی در کسب پیروزی موفق شد بارسلونا را شکست دهد.

۱۸) طی ۱۸ سال اخیر فقط یک مرتبه در لالیگا ال‌کلاسیکو با تساوی بدون‌گل خاتمه یافته است.

۴) رئال بیش از ۴ سال است که در نوکمپ بارسلونا را شکست نداده. آخرین بردشان در آوریل ۲۰۱۶ با نتیجه ۲ بر یک و با گل دقایق پایانی کریستیانو رونالدو رقم خورد.

۲۶) لیونل مسی با ۲۶ گل بهترین گلزن تاریخ ال‌کلاسیکو است. ۱۸ گل او در مقابل رئال‌مادرید در لالیگا ثبت شده.

۹) کریم بنزما بین بازیکنان فعلی رئال‌مادرید بیشترین گل را در ال‌کلاسیکو زده. او ۹ گل وارد دروازه بارسا کرده است.

مصدومان و محرومان
خبرورزشی نوشت؛ مارک‌آندره تراشتگن سنگربان اصلی بارسلونا به ال‌کلاسیکو نمی‌رسد. وضعیت ساموئل اومتیتی هم مثل سنگربان تیم است. با وجود رسیدن سرخیو راموس به ال‌کلاسیکو، رئال‌مادرید هنوز چند مصدوم دارد. ادن آزار، دنی کارواخال و مارتین اودگارد قطعاً به این بازی نخواهند رسید. ماریانو و آلوارو اودریوسولا هم مصدومیت جزئی داشتند و از لیست کهکشانی‌ها خط خوردند.

ترکیب احتمالی دو تیم
بارسلونا:
 نتو، روبرتو، پیکه، لانگله، دِست، بوسکتس، دی‌یونگ، ترینکائو، کوتینیو، فاتی و مسی
رئال‌مادرید: کورتوا، ناچو، واران، راموس، مندی، مودریچ، کاسمیرو، کروس، آسنسیو، وینیسیوس و بنزما