اولویت‌ها و محورهای اصلی برنامه دولت جدید آمریکا کدامند؟

0
9

کار اصلی جو بایدن تازه پس از پیروزی در انتخابات آغاز می‌شود. برنامه او برای متحقق ساختن وعده‌های انتخاباتی‌اش چیست؟ برنامه‌ای جامع که هم مسائل اقتصادی و اجتماعی را شامل می‌شود و هم تغییر در سیاست خارجی را دنبال می‌کند.

جو بایدن در کارزار انتخاباتی خود از الزام تغییرات گسترده‌ در سیاست داخلی و خارجی آمریکا سخن گفته بود. اکنون، پس از پیروزی در انتخابات، نگاه‌ها متوجه برنامه او و اجرا کردن وعده‌هایی است که به مردم و جهان داده است.

“اشپیگل‌آنلاین” نگاهی داشته به رئوس احتمالی برنامه دولت جدید آمریکا. اولویت با بحران کرونا است. بایدن اعلام کرده است که  ستادی متشکل از مشاوران برای مقابله با شیوع این ویروس ایجاد خواهد کرد. اما برنامه او به‌مراتب وسیع‌تر از مدیریت بحران کرونا در آمریکا است.

او گفته است که همه تلاش خود را برای دسترسی مردم به واکسن پیشگیری و درمان بیماری کووید-۱۹ به کار خواهد گرفت. از الزام استفاده از ماسک در آمریکا سخن گفته و همچنین بر آن است تا امکان انجام رایگان تست کرونا را برای همه مردم آمریکا فراهم سازد.

اصلاح سیاست مالیاتی: بایدن گفته است که برای تامین هزینه‌ها، در بسیاری از تسهیلات مالیاتی که دونالد ترامپ پیش‌بینی کرده بود تجدید نظر خواهد کرد. تغییر سیاست مالیاتی آمریکا البته مستلزم تایید کنگره است.

او همچنین بر آن است تا بر نقش اتحادیه‌ها و سندیکاها در آمریکا بیافزاید. تشویق مردم به خرید کالاها و خدمات ساخت آمریکا نیز از دیگر محورهای برنامه اقتصادی او اعلام شده است.

حقوق شهروندی: جو بایدن گفته است که در یکصد روز نخست ریاست جمهوری خود قانونی علیه تبعیض جنسیتی به تصویب خواهد رساند. تشدید قانون ناظر بر حق تملک و حمل سلاح در آمریکا نیز از دیگر رئوس کار او اعلام شده است.

سیاست‌ مهاجرتی: بایدن اعلام کرده است که از همان نخستین روز شروع کار خود به عنوان رئیس  جمهور آمریکا، به اصلاح قانون مهاجرت در این کشور اقدام می‌کند.. قرار است یازده میلیون نفر از ساکنان آمریکا رسما حق اقامت گرفته و از حقوق شهروندی آمریکا بهره‌مند شوند. محدودیت‌های ناظر بر سفر به آمریکا نیز قرار است لغو شوند.

سیاست خارجی: بایدن اعلام کرده است که از همان نخستین روز شروع کار خود، آمریکا مجددا به عضویت سازمان بهداشت جهانی بازخواهد گشت. افزون بر آن، بازگشت به توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی نیز از جمله اولویت‌های سیاست خارجی او اعلام شده است.

محیط‌زیست: بایدن اعلام کرده است که آمریکا به همه توافق‌ها و پیمان‌های اقلیمی و از جمله پیمان اقلیمی پاریس بازخواهد گشت. او همچنین بر استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدشونده تاکید کرده است.

حقوق مصرف‌کنندگان: دولت ترامپ بسیاری از الزام‌های ناظر بر تولید و فروش کالاها را از دور خارج کرده بود. بایدن بر آن است تا بار دیگر در دفاع از مصرف کنندگان این الزام‌ها را تجدید و حتی تشدید کند.

دویچه وله نوشت؛ برای تولید کنندگانی که موازین تعیین شده را رعایت نکنند نیز مجازات‌هایی پیش‌بینی خواهد شد.