اوجالان: سقوط کوبانی به معنای پایان پروسه صلح پ‌ک‌ک با ترکیه است

0
147

عبدالله اوجالان، رهبر “پ ک ک” از دولت ترکیه خواست که برای مقابله با تروریست‌های گروه “دولت اسلامی” در کوبانی دست به عملیات نظامی زند. گفته می‌شود که پیشمرگه‌های کرد خود را برای نبردهای خیابانی آماده می‌کنند.

کوبانی در آستانه سقوط قرار گرفته و پیشمرگه‌های کرد خود را برای نبردهای خیابانی آماده می‌کنند
به‌رغم حملات هوایی آمریکا و متحدانش نیروهای “دولت اسلامی” همچنان به پیشروی خود در مناطق شمالی سوریه ادامه می‌دهند. گفته می‌شود نه تنها محاصره شهر کوبانی (عین العرب) شکسته نشده، بلکه امکان سقوط این شهر نیز محتمل است.

عبدالله اوجالان، رهبر “پ ک ک” (حزب کارگران کردستان) که در زندان ترکیه به سر می‌برد از دولت این کشور خواست برای جلوگیری از سقوط کوبانی اقدام کند.

بنا به گزارش صدای آلمان به نقل از خبرگزاری رویترز اوجالان تصریح کرده است که در صورتی که کشتار کردها در کوبانی بدل به واقعیت شود، روند صلح میان ترکیه و کردها نیز به خطر خواهد افتاد. گفته می‌شود که اوجالان سقوط شهر کوبانی را به منزله “پایان گفت‌وگوهای صلح میان کردها و ترکیه” دانسته است.

مواضع اوجالان توسط هیئتی از فعالان سیاسی کرد، نزدیک به “پ‌ک‌ک” که با وی در زندان ملاقات داشته‌اند، در روز پنج‌شنبه (۲ اکتبر) منتشر شده است.

در این اطلاعیه به نقل از اوجالان آمده است: «همه کسانی را که مایل نیستند روند صلح و دمکراسی در ترکیه به شکست بیانجامد فرا می‌خوانم که برای دفاع از کوبانی قبول مسئولیت کند.»

گرچه دولت ترکیه و سازمان‌های کرد در دهه‌های گذشته مبارزات خونینی را پشت سر گذاشته‌اند، اما چندی است که روند حل صلح‌آمیز مشکلات کردها در ترکیه آغاز شده و تا کنون پیشرفت‌هایی نیز بدست آمده است.

سازمان ناظران حقوق بشر سوریه در لندن اعلام کرد که سنگین‌ترین حملات به شهر کوبانی آغاز شده و جنگ‌جویان کرد با عقب‌نشینی از مواضع خود، واحدها رزمی‌شان را برای مبارزه خانه به خانه و نبردهای خیابانی در کوبانی آماده می‌کنند.

نیروهای گروه تروریستی “دولت اسلامی” از سه محور قصد نفوذ به شهر کوبانی را دارند. شهر کوبانی از جمله آخرین مناطق استراتژیک در شمال سوریه به حساب می‌آید که تا کنون تحت کنترل نیروهای پیشمرگه‌ی کرد قرار داشته است. این شهر در نزدیکی مرز ترکیه قرار دارد.