اوباما : ایران باید ده سال برنامۀ اتمی اش را متوقف کند

0
139

رییس جمهوری آمریکا، باراک اوباما، در گفتگویی با رویترز گفت برای آنکه توافقی نهایی بر سر برنامۀ اتمی ایران صورت بپذیرد، این کشور باید دست کم به مدت ده سال و به شیوه ای قابل اثبات فعالیت های اتمی اش را متوقف کند.
رییس جمهوری آمریکا در عین حال نسبت به دستیابی به چنین توافقی ابراز تردید نمود.

او گفت : “اگر ایران حقیقتاً برنامۀ کنونی هسته ای اش را دست کم به مدت ده سال متوقف کند به طوری که بتوان بر این توقف به صورت قابل اثبات نظارت نمود، هیچ تدبیر دیگری نخواهد توانست ضمانت بهتری برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای ارایه کند.”

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رییس جمهوری آمریکا سپس تصریح کرد که هدف کشورش این است که بین زمانی که ایران به فکر تولید سلاح هسته ای می افتد و لحظۀ توانایی تولید سلاح اتمی دست کم یک سال فاصلۀ زمانی وجود داشته باشد.
در این حال، رییس جمهوری آمریکا تصریح نمود که میان آمریکا و اسرائیل بر سر چگونگی دستیابی به این هدف مشترک اختلاف نظر وجود دارد.
باراک اوباما همچنین اختلاف نظرش را با نخست وزیر اسرائیل غیرشخصی خواند و افزود که حاضر است پس از هفدهم مارس و در صورت موفقیت نتانیاهو در انتخابات پارلمانی اسرائیل با او ملاقات کند. او سپس تأکید نمود که هر کشوری در مناسبات اش با آمریکا باید بداند که این کشور به تنهایی سیاست هایش را تعیین و دنبال خواهد کرد.
نخست وزیر اسرائیل قصد دارد در سخنرانی امروزش در مقابل نمایندگان کنگرۀ آمریکا سیاست باراک اوباما در قبال برنامۀ هسته ای ایران و توافق احتمالی اتمی میان واشنگتن و تهران را به چالش بکشد.
سخنرانی نخست وزیر اسرائیل در مقابل نمایندگان کنگره “تاریخی” توصیف شده است : بعد از وینستون چرچیل که در سه نوبت در کنگرۀ آمریکا سخنرانی کرد، بنیامین نتانیاهو تنها رهبر یک کشور خارجی است که برای سومین بار در کنگرۀ آمریکا سخنرانی می کند تا از توافق احتمالی میان آمریکا و ایران بر سر فعالیت های اتمی حکومت تهران جلوگیری به عمل آورد.