انصراف ایران از عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل

0
186

ایران اعلام کرد درخواست خود را برای کسب کرسی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، پس گرفته است. در همین حال کاندیداتوری سوریه برای عضویت در این شورا با انتقاد شدیدی روبرو شده است.

روز پنجشنبه ایالات متحده آمریکا و اسراییل با در خواست سوریه و جمهوری اسلامی ایران برای کسب کرسی در این شورا مخالفت کرده بودند.

به گزارش صدای امریکا و آلمان از رویترز، یک سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت ایران کاندیداتوری خود را برای عضویت در این شورا پس گرفته است. رویترز می گوید سخنگوی ایران توضیحی درباره این تصمیم ارایه نداد.

سخنگوی ایران در سازمان ملل متحد گفته است پس گرفتن کاندیداتوری «یک اقدام معمول در سازمان ملل متحد است.»

رای گیری سالیانه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای انتخاب اعضای شورای ۴۷ عضوی حقوق بشر سازمان ملل متحد، مستقر در ژنو، ماه نوامبر در شهر نیویورک برگزار می شود.

در این دوره کشورها برای کسب ۱۴ کرسی در ۵ گروه منطقه ای سازمان ملل متحد رقابت می کنند. کشورهایی که به این شورا راه یابند، از ابتدای ژانویه ۲۰۱۴ به مدت ۳ سال در این شورا خواهند بود.

روز چهارشنبه به نقل از چند دیپلمات اعلام شد در گروه موسوم به آسیا که خاورمیانه را نیز در بر می گیرد، هفت کشور چین، ایران، اردن، مالدیو، عربستان سعودی، سوریه و ویتنام برای ۴ کرسی گروه آسیا رقابت می کنند.

از سوی دیگر، شماری از دیپلمات ها پیش بینی کرده اند با توجه به جنگ داخلی سوریه و کشته شدن بیش از ۱۰۰ هزار نفر در این کشور، سوریه برای کسب کرسی در شورای حقوق بشر سازمان ملل رای لازم اعضای این سازمان را بدست نمی آورد.

شایان ذکر است که فعالان حقوق بشر اعلام کرده‌اند که علاوه بر مقابله با عضویت ایران و سوریه، باید از عضویت کشورهای سرکوبگر دیگر از جمله الجزایر، چاد، کوبا، چین و روسیه نیز جلوگیری شود. کنشگران بین‌المللی حقوق بشر با تبلیغ علیه کشورهای سرکوبگر، پیش‌تر راه عضویت کشورهایی نظیر سریلانکا، بلاروس و آذربایجان در شورای حقوق بشر سازمان ملل را سد کرده بودند.