اندونزی دو نفت‌کش جمهوری اسلامی و پانامایی را به ظن انتقال غیرقانونی نفت توقیف کرد

0
59

مقامات اندونزیایی اعلام کردند که روز یکشنبه یک نفتکش رژیم جمهوری اسلامی و یک نفتکش پانامایی را که به ظن انتقال غیرقانونی نفت در آبهای این کشور توقیف کردند.

ویسنو پرامادیتا، سخنگوی گارد امنیت دریایی اندونزی با اعلام خبر گفت:«نفت‌کش ام‌تی هورس(MT Horse) تحت پرچم رژیم جمهوری اسلامی و نفت‌کش ام‌ای فرِآ(MT Frea) تحت پرچم پاناما، در آبهای استان غربی کالیمانتان توقیف شدند.»

آقای پرامادیتا توضیح داد که این نفتکش‌ها به انواع تخلفات از جمله عدم اهتزاز پرچم‌های ملی، خاموش کردن سیستم‌های شناسایی، لنگر انداختن غیرقانونی، انتقال غیرقانونی سوخت بین نفت‌کش‌ها و ریختن نفت در دریا متهم هستند.

سخنگوی گارد امنیت دریایی اندونزی خاطرنشان کرد که این دو نفت‌کش در حال اسکورت به جزیره باتام در استان جزایر ریائو هستند تا پس از پهلو گرفتن در ساحل این منطقه، تحقیقات بیشتر در مورد تخلفات این دو نفت‌کش آغاز شود.

تلویزیون دولتی رژیم جمهوری اسلامی با استناد به اظهارات مقام‌های اندونزی، توقیف نفت‌کش‌ها را تأیید کرده ولی رژیم جمهوری اسلامی هنوز موضع‌گیری رسمی در این خصوص نداشته است.

توقیف نفت‌کش‌ رژیم جمهوری اسلامی توسط اندونزی سه هفته پس از توقیف یک نفت‌کش متعلق به کره جنوبی در خلیج فارس توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران رخ داده است. مطابق اعلام رسمی کره جنوبی دو تن از خدمه نفت‌کش توقیف شده این کشور، تبعه اندونزی هستند.

رژیم جمهوری اسلامی نفت‌کش کره جنوبی را به ایجاد آلودگی دریایی متهم کرده است و تاکنون رایزنی‌های مقام‌های دو کشور برای آزادی این شناور بی‌نتیجه بوده است.

یورونیوز نوشت؛ پس از اعمال تحریم فروش نفت رژیم جمهوری اسلامی توسط ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، برخی شرکت‌های بین‌المللی ردیاب نفت‌کش‌ها گزارش داده بودند که ناوگان دولتی انتقال نفت رژیم جمهوری اسلامی سیستم شناسایی خودکار خود را خاموش می‌کنند و محموله خود را بر روی آب به نفت‌کش شرکت‌های متقاضی نفت رژیم جمهوری اسلامی منتقل می‌کنند؛ اقدامی که ناقض امنیت و دارای خطر ایجاد آلودگی دریایی عنوان شده بود.

منبع عکس؛ AP