انتقاد سعد حریری از اظهارات قاسم سلیمانی درباره انتخابات لبنان

0
210

نخست‌وزیر لبنان اظهارات قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران را مورد انتقاد قرار داد. او سخنان سلیمانی را “تأسف‌بار” خواند و گفت که دخالت در امور داخلی لبنان، به سود جمهوری اسلامی و لبنان و منطقه نیست.

سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، سخنان سردار قاسم سلیمانی، فرمانده واحدهای عملیات برون‌مرزی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی درباره انتخابات پارلمانی در لبنان و حمایت حزب‌الله لبنان را مورد انتقاد قرار داد.

قاسم سلیمانی، فرمانده واحدهای قدس سپاه پاسداران، در پی کسب بیش از نیمی از کرسی‌های پارلمان لبنان توسط جریان حزب‌الله گفته بود، به‌رغم ۲۰۰ میلیون دلار پولی که عربستان در این انتخابات خرج کرد و با اینکه حزب‌الله و رهبرشان حسن نصرالله را تروریست و مزدور جمهوری اسلامی نامیدند، این جریان توانست بیش از نیمی از کرسی‌های لبنان را به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سعد حریری در بعدازظهر روز دوشنبه ۱۱ ژوئن  به خبرنگاران گفت که اظهارات قاسم سلیمانی “تأسف‌بار” است.

نخست‌وزیر لبنان گفت که این اظهارات مداخله‌جویانه در امور داخلی لبنان “نه به سود خود آنها (جمهوری اسلامی) و نه در جهت منافع لبنان و منطقه است”.

باید اشاره کرد که حزب‌الله لبنان سازمان سیاسی نظامی اسلامگرای شیعه است که در دهه ۱۹۸۰ میلادی با حمایت سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ساخته شد و از آن پس نیز از سوی حاکمیت جمهوری اسلامی مورد حمایت مالی و تسلیحاتی است.

آمریکا، کشورهای اروپایی و بسیاری کشورهای عرب، حزب‌الله لبنان را جریانی تروریستی می‌دانند. ایالات متحده آمریکا، جمهوری اسلامی را از جمله به خاطر حمایت‌های همه‌جانبه از این سازمان تندرو شبه‌نظامی، به بی‌ثبات کردن منطقه متهم کرده است.

مقامات جمهوری اسلامی بارها اظهار داشته‌اند که هدف حزب‌الله لبنان نابودی کشور اسرائیل است و حمایت جمهوری اسلامی با همین هدف صورت می‌گیرد.

مخالفان حکومت جمهوری اسلامی می‌گویند که از زمان تأسیس حزب‌الله لبنان تاکنون میلیاردها دلار ثروت ملی مردم ایران برای تسلیحات، سازماندهی و حمایت‌های اجتماعی و رفاهی حزب‌الله و وابستگانش هزینه شده است.

به گزارش دویچه وله؛ گفته می‌شود که جمهوری اسلامی در صدد ایجاد یک جریان مشابه حزب‌الله در عراق، سوریه و یمن است. سپاه بدر عراق در زمان جنگ ایران و عراق با حمایت سپاه پاسداران جمهوری اسلامی پایه‌گذاری شد و امروز با نام “سازمان بدر” وارد حوزه سیاست شده است. قاسم العراجی، وزیر کشور عراق، از رهبران این سازمان است. جریان شبه‌نظامی حشدالشعبی نیز تحت فرمان سپاه بدر و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی عمل می‌کند.