انتقاد خامنه ای از شعارهای انتخاباتی: دشمن به حزب‌اللهی‌ها می‌گوید تندرو، به تسلیم‌ها میانه‌رو

0
157

خامنه‌ای دو روز مانده به رای گیری برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان نسبت به ایجاد دوقطبی‌های به تعبیر او “دروغین” در انتخابات هشدار داد.

 خامنه‌ای دو قطبیِ “مجلس دولتی” و “مجلس ضد دولتی” را یکی از دو قطبی‌های دروغین در فضای انتخاباتی عنوان کرد و گفت: “طراحان این دو قطبی تلاش دارند تا اینگونه القا کنند که بخشی از مردم ایران طرفدار مجلس دولتی هستند و بخش دیگر، مخالف مجلس دولتی، در حالی که ملت ایران نه مجلس دولتی می خواهد و نه مجلس ضد دولتی.”

واکنش خامنه ای در حالی است که در روزهای اخیر اصلاح طلبان و حامیان دولت روحانی در تبلیغات خود تاکید دارند که به چهره های تندروی فعلی مجلس رای داده نشود.

همزمان برخی فعالان سیاسی اصلاح طلب خواستار عدم رای به چهره های نزدیک به آیت الله خامنه ای در انتخابات مجلس خبرگان شده اند.

 خامنه ای در سخنرانی روز چهارشنبه، دیگران را استفاده از واژه‌های “تندرو” و “میانه‌رو” منع کرد و این واژه‌ها را ساخته “دشمن” دانست. خامنه ای گفت: “مقصود آنها از میانه‌رو کسانی هستند که در مقابل بیگانگان، تسلیم و سازش‌پذیرتر هستند.”

در ادبیات سیاسی ایران، به آن دسته از اصولگرایان که به جبهه پایداری نزدیک هستند و مواضع خود را با محمد تقی مصباح یزدی هماهنگ می کنند، “تند رو” گفته می شود. اصولگرایان تند رو، مخالف دولت حسن روحانی هستند و در ماههای اخیر در مجلس برای تصویب برجام، با دولت مخالفت شدیدی داشتند.

خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود نسبت بار دیگر نسبت به نفوذ افراد وابسته به آمریکا به دستگاه های تصمیم گیری جمهوری اسلامی هشدار داد و تاکید کرد که این موضوع واقعی است. او گفت که گاهی اوقات فرد نفوذی خودش هم متوجه نیست که در مسیر نفوذ است.

این سخنان خامنه‌ای در حالیست که در پی مطرح کردن موضوع نفوذ از سوی خامنه‌ای، دستگاههای امنیتی و قضایی تعدادی از روزنامه نگاران را به عنوان مقابله با پروژه نفوذ دستگیر کردند.

در روزهای اخیر و بعد از دعوت برخی فعالان سیاسی در رسانه های خارج از ایران برای شرکت در انتخابات و رای به منتقدان خامنه ای، مقام های حکومتی ایران این اقدام را “تلاش آمریکا و انگلیس برای نفوذ در انتخابات” نامیدند و حتی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران خواستار اعلام برائت نامزد های میانه رو شد.

به گزارش صدای آمریکا؛ با اینحال اکبر هاشمی رفسنجانی و محمدرضا عارف با رد این درخواست، نفوذ آمریکا و انگلیس در انتخابات را رد کردند.