انتقاد آنگلا مرکل از سیاست ایران در سوریه

0
183

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، با آرای ۸۹،۵ درصد نمایندگان حاضر در جلسه‌ی عمومی “حزب دمکرات مسیحی آلمان” در اسن برای نهمین بار به ریاست این حزب برگزیده شد. مرکل در سخنرانی خود از نقش ایران در سوریه انتقاد کرد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز سه‌شنبه (۶ دسامبر) بار دیگر از سوی اکثریت مطلق نمایندگان “حزب دمکرات مسیحی آلمان” به ریاست این حزب انتخاب شد. او در دور گذشته‌ی انتخابات درون‌حزبی موفق به کسب ۹۶،۷ درصد آرا شده بود. مرکل چندی پیش نامزدی خود را برای دور چهارم کسب مقام صدراعظمی در انتخابات سال ۲۰۱۷ این کشور نیز اعلام  کرده بود.

رییس حزب دمکرات مسیحی آلمان در ابتدای جلسه‌ی عمومی حزب به سخنرانی پرداخت و از سیاست‌های داخلی و خارجی خود دفاع کرد. سیاست بحث‌برانگیز پناهجویی، امنیت آلمان، بحران سوریه، وضعیت دشوار اتحادیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی اروپا، معافیت کنسرن‌های بزرگ از پرداخت مالیات از جمله مسائلی بودند که مرکل در سخنرانی خود به بحث درباره آن پرداخت.  

“جبر زمان” و “ممنوعیت برقع”

سیاست بحث‌برانگیز پناهجویی مرکل یکی از موضوعات اصلی سخنرانی او را تشکیل می‌داد. او با اشاره به شرایط سیاسی دشوار سال ۲۰۱۵ در جهان که باعث افزایش تورمی شمار پناهجویان در اروپا و آلمان شد، گفت: «من شما را تا حدودی تحت فشار گذاشتم، به این دلیل که شرایط زمان، ما را تا حدودی زیر فشار قرار داده بود.» او افزود: «نمی‌توانم قول بدهم که از این فشار کاسته خواهد شد، زیرا وظیفه‌ی ماست که در برابر جبر زمان واکنش نشان دهیم.»

به گزارش دویچه وله؛ با این حال مرکل گفت: «شرایطی که در آخر تابستان سال ۲۰۱۵ پیش ‌آمد، نباید و نمی‌تواند دوباره تکرار شود.» او پیشگیری از وقوع این وضعیت را “هدف خود و حزب” اعلام کرد و گفت: «انسان‌هایی که به کمک ما نیاز دارند، باید مورد حمایت قرار گیرند.» رییس “حزب دمکرات مسیحی” هم‌چنین در رابطه با قوانین هم‌پیوندی با جامعه‌ی آلمان تاکید کرد که این موازین باید در مورد تمام انسان‌ها رعایت شود.