انتقاد آمریکا از استفاده بسیج و سپاه جمهوری اسلامی از «کودکان» برای جنگ در منطقه

0
168

سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه از استفاده نیروهای بسیج جمهوری اسلامی از دانش آموزان مدارس، که به گفته او برخی از آنها ۱۲ سال بیشتر سن ندارند، انتقاد کرد.

نیکی هیلی که در نشست شورای امنیت درباره وضعیت خاور میانه صحبت می‌کرد، افزود، این بچه‌ها بعدها به منظور جنگیدن برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منطقه اعزام می‌شوند.

وی با بیان این که بسیج زیر نظر سپاه پاسداران فعالیت می‌کند، گفت سپاه علاوه بر سرکوب منتقدان در داخل کشور، به نیروهای بسیجی آموزش‌ نظامی برای جنگ می‌دهد.

به گفته خانم هیلی، رژیم جمهوری اسلامی حداقل از اوایل سال ۲۰۱۵ از بسیج برای جذب کودکان ایرانی و آموزش آنها برای جنگ در سوریه و حمایت از رژیم ظالم اسد استفاده کرده است. 

نماینده آمریکا در سازمان ملل – که از سمت خود استعفا داده و تا پایان ۲۰۱۸ در این مقام باقی می‌ماند، گفت بسیج از مهاجران افغان نیز برای این منظور استفاده کرده است.

این اظهارات دو روز پس از آن بیان می‌شود که آمریکا ۲۰ موسسه و شرکت‌ وابسته به «بنیاد تعاون بسیج» را، که منابع مالی نیروهای شبه‌نظامی جمهوری اسلامی را تأمین می‌کنند، تحریم کرد.

دولت آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و فعالیت‌های بدخواهانه خود در منطقه، خاور میانه را بی‌ثبات کرده و برای توافق با جمهوری اسلامی ۱۲ شرط گذاشته است.